Změna je život, říkají si zákonodárci, a tak nám je nabízejí prakticky na každém kroku. Jednou z takových je i letošní novinka, tedy povinnost zařídit si povinné ručení na vozidla a vozítka, u kterých bychom to ještě vloni určitě nečekali.

Jak je to se změnou zákonů? Podívejte se na youtube Milujeme “MilujemeLegendy” Legendy:

Zdroj: Youtube

Elektrokoloběžky i sněžné skútry...

Nejvíce možná překvapí elektrokoloběžky, ale o nic zajímavější není tato novinka například u zahradních traktůrků, segwayí, roleb a sněžných skútrů, pracovních strojů s vlastním pojezdem a dalších podobných strojů. Jak zjistit, který pojistit a kterého se letošní změna netýká? 

Podmínky jsou jasné

Pojďme se tedy podrobněji podívat na konkrétní podmínky, podle kterých je možné se celkem snadno zorientovat. Povinnost pojištění totiž obecně platí pro vozidla s konstrukční rychlostí nad 25 kilometrů v hodině bez ohledu na jejich hmotnost.

Ta hraje roli jen v případě strojů s nejvyšší rychlostí mezi 14 a 25 kilometry v hodině, kdy nesmí překročit hranici 25 kilogramů. Jakmile váží vaše vozidlo více, v takovou chvíli je třeba zaběhnout do pojišťovny. 

Motor jako hlavní pohon

Proč jsou na seznamu elektrokoloběžky a elektrokola ne? Na to je poměrně jednoduché vysvětlení. Nařízení se totiž vztahuje na stroje, u nichž je hlavním hnacím systémem právě motor. V případě elektrokola jak výrobci, tak i zákonodárci stále předpokládají, že se cyklista pohybuje hlavně svojí vlastní silou, pouze s dopomocí motoru. Tak proto… 

Elektrokola mají vlastní pravidla

Ani elektrocyklisté ale nejsou tak docela bez nových povinností, ačkoliv ty se týkají jen menší části z nich – tedy těch, kteří si koupí opravdu silné kolo s vysokým výkonem 250 wattů a vyšším. V takové chvíli platí i pro elektrokolo povinnost pojistit jeho provoz stejně jako je tomu například u skútru. Stejně tak ve chvíli, kdy je bicykl jen na motor schopen vyvinout rychlost vyšší než již zmiňovaných 25 km/hod. 

Související články

Je lepší se zeptat dvakrát

Není to tedy tak složité, jak se může nové pravidlo na první pohled jevit, nicméně, abychom předešli možným nechtěným problémům, bude určitě lepší se v případě jakýchkoliv nejasností informovat v pojišťovně, kde se dozvíme všechny potřebné podrobnosti právě ke konkrétnímu případu. Předejdeme tak pokutám nebo i horším následkům. Protože jak dobře víme: neznalost zákona neomlouvá. 

Zdroje: www.novinky.cz, www.voltride.cz, www.evozidla.com