Jak řetězová pila funguje? Motor pohání přes ozubenou rohatku tzv. nekonečný řetěz opatřený na vnější straně řeznými zuby. Vnitřní obvod řetězu lemují výběžky, které se pohybují v úzkém žlábku řezací lišty. Aby se lišta nepřehřála, musí být řetěz neustále mazán.
Současné pily jsou standardně vybaveny automatickým mazáním řetězu a lišty. Důležitým ochranným prvkem je ozubený doraz, který se zabodne do řezaného materiálu a zabraňuje vtahování pily do materiálu. Pily bývají opatřeny obloukovým držadlem, umožňujícím vodorovný řez.
Kde nakupovat a za kolik
Řetězová pila je poměrně komplikovaný stroj, který je při práci značně zatěžován. Proto bychom měli dávat přednost značkovému zboží zakoupenému v autorizované prodejně s vyškolenými prodejci, kteří pilu vybalí, smontují, poradí vhodné pohonné hmoty a oleje, nastartují ji a vysvětlí základní pravidla bezpečné obsluhy. U renomovaných prodejců nakoupíme i příslušenství nebo originální náhradní díly a případné poruchy odborně opraví firemní servisní technik.
Neznačkové pily s elektrickým pohonem pořídíme do dvou tisícovek, nejdražší benzinové pro profesionální práci až za několik desítek tisíc korun.
Elektromotor zvládne snazší řezání
Elektrické řetězové pily se snadno ovládají i čistí, mají nízkou hmotnost, menší vibrace a levný provoz. Pracují bez spalin a jsou málo hlučné. Hodí se pro práci v uzavřených prostorech, zejména na řezání polen do krbu či krbových kamen nebo při tesařských pracích.
Na uživatelský komfort má také zásadní vliv
- vyvážení pily
- tvarování obou rukojetí
- dostupnost všech ovládacích prvků
Volíme raději pilu s větším příkonem, alespoň 1500 W až 1800 W. Délka lišty by měla odpovídat charakteru vykonávané práce. Obvyklé jsou délky 300, 350 nebo 400 mm.
U elektrických pil rozeznáváme kategorie hobby a profi, které se příliš neliší konstrukcí a výkonovými parametry, ale spíše kvalitou provedení. Elektrické profi pily mají ve své nabídce především renomované firmy.
Rozběh motoru bývá omezen elektronikou, která tlumí proudový náraz při startu motoru a zabraňuje přepálení pojistek nebo vypínání jističů. Modely s delšími lištami mají ochranu proti přetížení motoru.
Nevýhodou elektrických pil je nutnost připojit je k elektrické síti kabelem, který při práci často vadí. Jeho délka by neměla přesáhnout 50 metrů – delší kabel se nadměrně zahřívá a rovněž výrazně snižuje napětí.
Akumulátorové pily kabel nepotřebují a jsou tedy ideální pro drobnější práce v ovocnářství, v zemědělství, v lesnictví nebo v zahradnictví. Jejich akumulátory je však nutné po určité době práce dobíjet a poskytují pouze omezený výkon – jsou schopny „utáhnout“ řetěz pouze na krátké liště (např. 150 mm).
Předností spalovacího motoru je výkon
Benzinové pily jsou nezávislé na elektrické síti, vynikají vysokým výkonem a točivým momentem. Mají vynikající akceleraci a dobře řežou i při záběru celé lišty.
Nevýhodou jsou spaliny z benzinového motoru, hlučnost, do jisté míry i složitější konstrukce a vyšší poruchovost, horší ovladatelnost, dražší provoz a náročnější údržba. Nehodí se pro práci v uzavřených prostorech
Ovšem při těžbě a zpracování dřeva v lese nemají konkurenci. Dobře se uplatní na zahradě při kácení stromů, jejich prořezávání či při odvětvování poražených kmenů. Podle výkonu se tyto pily dají rozdělit do tří kategorií:
Třída hobby
Zahrnuje pily konstruované pouze pro občasné použití. Délka lišty se pohybuje mezi 300 až 400 mm a objem motoru zpravidla nepřesahuje 40 cm3.
Farmářské pily
Jsou určeny pro větší zátěž. Lze použít až 500 mm dlouhou lištu a objem motoru se pohybuje v rozmezí od 40 do cca 50 cm3.
Profesionální pily
Jsou určeny pro každodenní několikahodinovou zátěž. Délka lišty bývá od 500 do 1200 mm a řetěz pohánějí kvalitní motory o objemu od 50 do 95 cm3.
Výrobci současných řetězových pil se snaží ulehčit uživateli práci pomocí moderních konstrukčních prvků . Především je to kvalitní antivibrační systém, který odděluje rukojeť od motoru, lišty a řetězu a snižuje tak únavu obsluhy při déletrvajícím řezání.
Moderní pily jsou vybaveny odstředivým čištěním nasávaného vzduchu, které prodlužuje intervaly údržby. Kombinované ovládání sytiče a stop spínače zase prodlužuje životnost strojů. Regulovatelné olejové čerpadlo umí přerušit mazání řetězu při volnoběžných otáčkách, kdy se řetěz zastaví.
Vývojem prošel i napínač řetězu, který se objevuje na boku pily tak, aby byl snadno přístupný. Start benzinových pil usnadňuje dekompresní ventil.
Solidní řetězové pily mají také
brzdu řetězu při zpětném vrhu (vzniká, když řetěz narazí horním koncem lišty na jinou překážku nebo při sevření vodicí lišty v řezu),
zachycovač přetrženého řetězu,
kryt pravé ruky a pojistku plynu
Rozdíl mezi hmotností elektrických a benzinových pil se snižuje. Elektrické pily váží od 3,5 do 4,6 kg a výkonově srovnatelné benzinové pily od 4,1 do 4,7 kg.
Pila je nejnebezpečnějším kutilským strojem. Vyžaduje důsledné dodržování zásad bezpečné obsluhy a používání vhodných ochranných pomůcek, jako je přilba s obličejovým štítem, chránič sluchu, rukavice, pevné boty a případně i speciální protipořezové oblečení, které při kontaktu dokáže řetěz zastavit.
Pavel Kmoch