Pokud přemýšlíte, jak ušetřit za vodu, tak neváhejte a pořiďte si kompostovací záchod, který nepotřebuje nejen vodu, ale ani chemii. Jeho velkou výhodou je, že nezapáchá, neláká hmyz, a navíc vám poskytne hnojivo pro zahrádku.

Kompostovací záchod je propracovaný systém na zpracování exkrementů

Nejprve se pojďme podívat, co to vůbec kompostovací záchod je. Jde o systém, který hygienicky zpracovává lidské exkrementy. Systém je složen ze záchodové mísy a jímací nádoby. Rozdíl je v tom, že když vykonáte potřebu, nespláchnete, ale zasypete ji speciálním materiálem. Používají se piliny, rašelina, listí, drcený papír, sypká zemina či speciální prostředky, které nabízí výrobce.

Některé kompostovací toalety jsou dokonce vybaveny odvětráváním, tudíž vás na nich nečeká ani nepříjemný zápach. Obsah jímky se dají vysypat na kompost. Kompostováním jsou fekálie vyčištěny a vzniklé hnojivo je bohaté na živiny, tudíž je prospěšné i pro vaši zahrádku. Pokud se vám však takové hnojení příčí, můžete obsah jímky zahrabat do země mimo záhony.

Záchod vybírejte dle důležitých kritérií

Záchod vybírejte podle toho, kolik lidí a jak často ho bude používat. Také je důležité se dobře rozhodnout, kde bude umístěn a zda budete mít k dispozici napojení na elektrické rozvody. Existuje celá řada druhů těchto záchodů, tudíž si stanovte, kolik peněz do něj chcete investovat, čímž uvidíte, jaký komfort si můžete dovolit.

Jaké zkušenosti s kompostovací toaletou má pan Jiří, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Kompostovací toalety jsou ideálním řešením na zahradu, chatu či chalupu. Nejenže si budete mít kam dojít na toaletu, ale navíc si zajistíte vlastní kompostovací systém. Často se s ním setkáte i v lesních školkách, kde se děti učí ekologii odmalička, ale i v kempech, na parkovištích či u sportovišť.

Zdroj: www.ekozachody.cz, www.zemito.cz, www.idnes.cz