Pokud chcete s kompresorem pouze hustit pneumatiky, případně občas čištit nářadí, stačí i některý ze základních modelů s výtlakem do 200 litrů vzduchu za minutu. Pro náročnější činnosti, jako je například práce se stříkací pistolí nebo pneumatickým nářadím, minutový výtlak musí být minimálně 300 litrů vzduchu za minutu. Slabší kompresory nejsou na tyto činnosti stavěny a velmi rychle se opotřebí. Pro dílnu je nejlepší volbou mohutnější typ kompresoru se zásobní nádobou.

S olejem nebo bez?

Bezolejový kompresor je jednoduchý. Avšak jeho dlouhodobý provoz v prašném prostředí není možný. Vzhledem ke konstrukci dochází k rychlému opotřebení vnitřních částí. Hliníkový válec a plastové kroužky nasátý prach spolehlivě zničí. Jinak jde o velmi oblíbený typ. Pokud je navíc vybaven bezuhlíkovým motorem, pak je potřeba jeho údržby naprosto minimální. Typickým příkladem použití bezolejového kompresoru je huštění pneumatik, tlakování piva při rodinných oslavách nebo využití v menších potravinářských provozech. Pro huštění není zapotřebí tlakové nádoby.

Olejový typ kompresoru je stavěn na mnohem vyšší zátěž. Náplň oleje zajišťuje mazání všech pohyblivých částí a částečně i chladí. Pravidelná výměna oleje je pro dlouhou životnost nezbytná. Vždy používejte mazadla doporučená v návodu k obsluze. Výměna oleje je jednoduchá - stačí povolit kontrolní a vypouštěcí šroub a olej nechat vytéct. Poté našroubujete vypouštěcí zátku zpět a kompresor naplníte předepsaným množstvím doporučeného oleje. Některé kompresory jsou vybaveny olejoznakem, kontrola náplně je tedy snadná. Pro práci s nářadím musí být kompresor vybaven odlučovačem oleje. Pokud tomu tak není v základní výbavě, odlučovací segment k zařízení dokupte jako příslušenství.

Olejový kompresor využijte pro ofukování, menší stříkací činnosti, pohon pneumatického nářadí nebo pro menší autodílnu. Velké provozy se značnou spotřebou stlačeného vzduchu si žádají nákladnější řešení v podobě šroubového kompresoru.

Před nákupem prověřte servisní zázemí

Velký pozor si dávejte na neznámé výrobky s nedostatečným zajištěním servisu. Často jde o plagiáty značkové produkce, u kterých kvalita celého stroje pokulhává. Za nízkou cenu často tak nedostanete to, co očekáváte. Tady jde především o servisní zázemí a životnost hlavních dílů.

Umístění kompresoru

Při občasném využití nevadí, když je kompresor ve stejné místnosti jako osoba, která bude obsluhovat pneumatické náčiní a další příslušenství. Tam, kde jsou požadavky na hlučnost přísnější, volte raději tišší typ, ideálně dvouválcový model. V dílnách, kde je požadavek na síť přívodních trubic s koncovkami, je ideální toto zařízení umístit do odděleného prostoru za dveře. Důležitý je vždy přívod elektrické energie a nižší vzdušná vlhkost. Ta je důležitá pro dlouhou životnost všech kovových dílů. Pokud požadujete snadnou přemístitelnost zařízení, zvolte model s manipulačními kolečky a rukojetí.