Nashromáždili jste doma přes vánoční svátky a Silvestrovské oslavy velké množství korkových zátek? Tušili jsme to, a tak vám přinášíme přehled nápadů, jak korkové zátky dále zpracovat a využít.

Kde se bere korek

Kůra z kmene dubu korkového (Quercus suber) poskytuje tu správnou surovinu pro průmyslovou výrobu zátek z korku určených pro uzavření lahví vína. Korkové duby se pěstují k průmyslovým účelům například v portugalské oblasti Alentejo. Mezi původní místa výskytu těchto stromů patří nejen jihozápadní a jižní Evropa, ale i celé Středozemí, makaronéské ostrovy Tenerife a Gran Canaria. Pěstovány jsou také v Severní Americe.

Dub korkový je považován za velmi významnou kulturní dřevinu. Silná kůra těchto stromů je nejen důležitým tepelně-izolačním materiálem, ale rovněž skvělou ochranou při lesních požárech. Kůra těchto stromů dosahuje síly až 13 cm a sloupává se pro další využití vždy jednou za 8-12 let.

Praktické využití korkových zátek

 • Nástěnka na vzkazy je praktickým prvkem, který snadno vyrobíte z korkových zátek. Ty můžeme pro tento účel rozřezat na poloviny a lepit na podložku plochou stranou, zatímco zakulacená strana bude sloužit k zapichování vzkazů.
 • Korkové zátky jsou také dobrým výchozím materiálem pro tvorbu knoflíků, jmenovek pro vaši jarní sadbu, držáků mobilních telefonů nebo tabletů, případně zásobníků na papírové kapesníky nebo misek na ovoce nebo na drobnosti.
 • Praktickou pomůckou do kuchyně se mohou stát podložky pod horké hrnce a na kuchyňský parapet krmítko pro ptáky. K dalším funkčním doplňkům vaší domácnosti můžete přidat ještě držáky na šperky, rohožky do koupelny, které budou dobře sát vlhko anebo praktické úchytky na kabely či pro telefonní sluchátka.
 • Skvělým a praktickým nápadem je výroba krytu na flash disk. Stačí pár řezů ostrým nožíkem a máte o bezpečnost všech svých flash disků postaráno.

Využití korkových zátek na výrobu dekorací

 • Jednou ze snadnějších dekoračních záležitostí je výroba věnce na dveře. Korkové zátky, ideálně stejné velikosti jednoduše přilepujeme na slaměný nebo polystyrenový základ. Podobně postupujeme při tvorbě dekoračních homolovitých stromků.
 • Dekorační závěsy do dveří jsou spíše projektem pro trpělivé. Dostatečná zásoba korkových zátek, režný provázek a skleněné perličky ve vzájemné kombinaci udělají velkou parádu zavěšené nad dveřmi. Posloužit mohou nejen jako dveřní závěs, ale i jako prostorový dělič.
 • Nemají-li vaše pokojové rostliny právě reprezentativní květináče, vyrobte si na ně obaly z korkových zátek.
 • Malá stolní lampička bude jistě lákat pozornost, neboť vytvořená z korkových zátek bude zcela určitě raritou.
 • Lepené dekorační koule vznikají podobně jako věnec na dveře lepený postupně z jednotlivých špuntů.
 • Zásobníky na tužky a kancelářské potřeby, svícny, různé nástěnné obrazy nebo dokonce celý závěsný lustr, to jsou další návrhy pro vaši DIY tvorbu z korkových zátek.
 • Miniaturní květináčky na sukulenty budou výzvou pro všechny, kdo rádi tvoří miniatury. Kromě korkových zátek budete potřebovat ještě malé magnety, trošku písčitohlinité zeminy a tavnou lepicí pistoli. Tou přilepíte magnet zboku ke korkové zátce a do středu širší zátky vyvrtáte vývrtkou malý otvor pro vložení zeminy a malé sazeničky sukulentu. Pokropíte pár kapkami vody a můžete připevnit k lednici.
 • Interiérová lucerna, magnety na ledničku nebo kroužky na ubrousky jsou malé úkoly, se kterými si poradí nejen začátečníci v práci s korkem, ale i šikovné menší děti. Vždy je třeba ale dohled dospělé osoby, aby si děti neublížily při práci s nožem anebo lepidlem.

Tvoření z korku s dětmi

Děti bude ale hlavně bavit tvorba nejrůznějších zvířátek z korku, autíček, vláčků, přívěsky na klíče nebo kabelky, ale také je může zaujmou výroba šachových figurek nebo filmových hrdinů v miniaturizované verzi. S malou pomocí nás dospělých budou zvládat vytvořit z korkových zátek i drobné dárky, například stojánky na zápichy, stojánek na fotku, nebo razítka či závěsné ozdoby na vánoční stromek.

Raritou v DIY tvorbě, jejíž základ tvoří korkové zátky, jsou masivní projekty, kdy vznikají z korků celé velké nábytkové kusy, jako například křesla, stolky nebo židle. Do takových projektů se ale pouštějte až tehdy, co jste si osvojili základy práce s menším množstvím korkových zátek a jakmile jste si ověřili, jaké lepidlo a další pomůcky jsou nevhodnější k jejich spojování.

Většinu výše zmíněných malých i velkých projektů z korkových zátek naleznete na fotografiích v galerii u článku či naší Pinterestové nástěnce: