Ozdoby ke květinám
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kouzlení s drátky: ozdoby ke květinám z černého žíhaného drátu

Technika drátování chce jen trochu cviku a pod rukama nám začnou vznikat malá originální dílka. Například jednoduché, ale působivé ozdobné zápichy ke květinám pěstovaným v nádobách.

Pomůcky a materiál 

  • kleště (štípací, ploché, kulaté)
  • silnější železný drát o průměru 1,6 mm
  • slabší železný drát o průměru 0,5 mm
  • dřevěná tyčka (lze použít držadlo od vařečky)
  • korálky
  • hadřík
Potřebujeme Potřebujeme Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Měkký železný drát černé barvy nazývají v drátovnách a ocelárnách žíhaný na černo, a to kvůli technologii výroby tažených drátů. Stavbaři, kutilové či výtvarníci používají slangové označení vázací drát. Prodává se v železářství v mnoha průměrech. Není chráněn před korozí.

Postup

Silný drát nejdříve hadříkem očistíme a narovnáme.

Kulatými kleštičkami vytvarujeme na konci drátu spirálku. U konce spirálky pak začneme drát namotávat na dřevěnou tyčku těsně vedle sebe, aby byla očka stejná.

Ozdoby ke květinám Ozdoby ke květinám Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chceme-li ozdoby umístit ven, musíme pro výrobu použít pozinkovaný drát, který se používá například na plotové pletivo. Pozor, ve vlhkém prostředí může železný drát začít reznout. Chráníme ho tak, že ho natřeme jedlým olejem a poté vysušíme měkkým hadříkem.

Drát necháme namotaný na dřevěné tyčce a plochými kleštičkami jednotlivá očka roztahujeme naplocho do kola a tvarujeme okraj zápichu. V dolní části necháme delší zbytek drátu rovný.

Tenčím drátkem spojíme spodní očka a začínáme drátek provlékat střídavě vnějším okrajem zápichu a skrz očka. Při provlečení očkem navlékáme korálky.

U posledního očka připojíme ještě dolní okraj vnitřní spirálky, omotávání zakončíme ve spodní části na rovném konci drátku a zbytek oddělíme štípacími kleštičkami.

Ozdoby ke květinám Ozdoby ke květinám Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zápich můžeme ozdobit korálky různých barev a tvarů, záleží jen na naší fantazii.

Foto autorka a Jan Malý

Akční letáky