Při výrobě hračky z rukavic popusťte uzdu fantazii. Pokud není hračka určena jako dárek či překvapení, pak k její tvorbě přizvěte i ty, kterým bude patřit a podle možností je vtáhněte i do procesu tvoření. Děti vám rády poradí s výběrem barev a tvarů. Jako spolutvůrci získají k budoucí hračce mnohem osobnější vztah.

Už samotná velikost a barva rukavic vám napoví k čemu se bude hodit. Vše další už záleží na vás a vašich dovednostech. Pro zhotovení hračky nepotřebujete žádné kurzy šití. Vystačíte si se základními stehy a materiálem dostupným v galanterii.

připravte si:

  • nůžky
  • jehlu
  • nit
  • vyšívací bavlnky
  • umělohmotné oči, korálky nebo fix na textil
  • různé zbytky (filc, látky, vlna, mašličky)
  • výplňový materiál

Korálky ani flitry nepatří na hračky pro nejmenší děti

Při výrobě hračky vždy dobře zvažte věk dítěte, kterému bude určena. Ne náhodou bývají mnohé prodávané hračky pro menší děti opatřené informací, že nejsou vhodné pro děti do tří let. Pokud by si s hračkou z rukavice mělo hrát mladší dítě, bude nejlépe, pokud na ní nebude nic, co může snadno odtrhnout a spolknout. Oči klidně můžete vyšít bavlnkou či silnější vlnou, nebo je nakreslit fixem určeným k psaní na textil. Naopak byste se měli vyhnout skleněným napichovacím či samolepícím očím. O něco vhodnější jsou tzv. bezpečnostní oči, který se vyrábějí z plastu Pro pevné přichycení mají tyto oči na vrutu závity, které se pevně uchytí v textilním materiálu. Z druhé strany se nacvakne pojistka, která oči bezpečně zachytí na místo. Ale ani tyto oči nejsou doporučeny pro děti mladší 3 let.

Ideální výplň? Zdravotně nezávadná a snadno pratelná

Dříve se podobné výrobky vycpávaly vatou. Na tu raději rychle zapomeňte, podobně jako na kuličkové náplně do polštářů. Nejvhodnější materiál seženete v dobře zásobené textilní galanterii. Zvlášť pečlivě vybírejte výplň do hraček určených nejmenším dětem. Ideální jsou takové materiály, u kterých výrobce garantuje, že jsou hodné pro děti do 3 let, zdravotně nezávadné a bezpečné.

Pojistka proti ztrátě rukavic

Zvlášť u nejmenších dětí je problém se ztrácením rukavic velmi častý. Mnohé maminky to řeší přišitím rukaviček na tkaloun či gumu. Pokud dítě nemá rukavice na rukou, visí na tkalounu na konci rukávů. Provlékání skrz rukávy jistě není příliš zábavné, zvlášť, pokud děti střídají oblečení, ale pokud je nám známo, zatím nic lepšího jako pojistku ztrácení rukavic nikdo nevymyslel. Pokud však přece o nějakém zlepšováku víte, budeme rádi, pokud se o něj s našimi čtenáři podělíte v diskusi pod článkem. Jakmile totiž děti začnou chodit do školy, už se za rukavice na tkalounu stydí a riziko ztrácení se opět nepříjemně zvyšuje.