Sušené květiny jsou skvělým řešením nejen v době, kdy venku panuje zima. Zkrášlí i místa, kde je minimum světla - a to i teď v létě či na podzim. Sušit lze zahradní i plané květiny – které a jak?
close
info
Shutterstock.com / Photosite
zoom_in
Slaměnky pokvetou i v tmavém koutě
Slaměnky se uplatní i v chalupách, kde je nemůžeme ve váze pravidelněvyměňovat. V devadesátých letech byla sušina, jak se sušeným květinám v aranžerské hantýrce říká, velmi populární, a v posledních letech zase přichází do módy. Usušit květiny není nic obtížného.
K sušení vybíráme květy, které jsou rozkvetlé nejlépe jen ze dvou třetin. Takové si po usušení nejlépe udrží barvu a nerozpadnou se. Natrháme je a dáme do menších svazečků, stonky pak obtočíme gumičkou, která má oproti svazování provázkem tu výhodu, že když seschnou a zmenší průměr, kytice se nerozpadne. K sušení je nejvhodnější temná místnost s dobrým prouděním vzduchu. Může to být půda, kotelna, komora, záleží na našich možnostech. Na světle usušíme květiny také, ale barevný odstín nemusí být tak intenzivní.
close
info
Shutterstock.com / honeymonster
zoom_in
statice, limonka, jedna z nějvděčnějších květin k sušení a aranžování
Jak sušit?
V sušících prostorách natáhneme motouz a na něj svazečky rozvěsíme. Dobrým pomocníkem jsou drátěné háčky ve tvaru S. Za jeden až tři týdny budou květiny suché a my je pak můžeme opatrně uložit do krabic pro pozdější použití. Největším nepřítelem aranžmá ze sušených květin je prach, proto je většinou po jedné sezoně vyměňujeme za nové.
Aranžérské triky
K vlastnímu aranžování můžeme použít šedou aranžovací hmotu, kterou lze koupit v zahradnických prodejnách. Do ní zapichujeme stonky sušených květin a vytváříme aranžmá. Jeho důležitou součástí je i zajímavý květináč či košíček nebo jutová stuha. Stejně tak se hodí i staré kameninové džbánky či hrnce. Na dno velkých hrnců dáme do koule smotané králíkářské pletivo, které květinám poslouží jako opora.
close
info
Shutterstock.com / Agnes Kantaruk
zoom_in
Suché květiny můžete s pomocí aranžérské hmoty umístit i do mělkého košíku
Co sušit?
close
info
Shutterstock.com / Stella_E
zoom_in
slaměnky (Helichrysum) zdobí na záhoně i v suché vazbě
Slaměnky stále vedou, snad i proto, že po usušení se prakticky nemění a navíc nabízejí širokou barevnou škálu od sněhově bílé, přes jasně červenou až po hnědofialovou. Mezi stálice patří i limonka, ani ta se po usušení nemění. Zvláště ceněné jsou odrůdy, které mají mohutná a hustá květenství (v zahradnické terminologii kartáče). Mezi klasické barevné odstíny, jako jsou bílá, modrá nebo růžová, přibyl v poslední době žlutooranžový odstín champagne.
K druhům, které nezklamou,
close
info
Shutterstock.com / fotoknips
zoom_in
Plody černuchy jsou po usušení velmi dekorativní
patří černuchy. U nich se suší tobolka, která má zajímavý tvar, ozdobné jsou i tobolky lnu. Zajímavé jsou i irské zvonky (Moluccella laevis), které na rozdíl od velké části květin na sušení vytvářejí mohutné rostliny. Lodyha je posetá drobnými světle zelenými kvítky, které jsou ukryty ve zvonkovitém trychtýřku. Sušení však někdy bývá problematické, neboť trychtýřky odpadávají, a opadávají i v aranžmá. Připravíme proto zředěný roztok glycerinu, v něm rostliny několik týdnů preparujeme tak, aby se roztok postupně dostal do celé rostliny a usušený stonek zůstal vláčný a nerozpadal se.