Vajíčka můžeme obarvit i přírodními barvivy.
Zdroj: Nelli Syrotynska / Shutterstock.com

Triky našich babiček, jak vykouzlit sytě barevná modrá, červená a žlutá vejce

Velikonoce se blíží a k nim neodmyslitelně patří obarvená a ozdobená vajíčka. Dneska se dají už ozdobená koupit, případně není problém koupit si barvy na vejce a tvořit doma. Ale můžete zkusit i úplně přírodní barvení, které využívaly už naše babičky. Nadělá hodně parády, je prosté všech éček, takže bezpečné i pro citlivé jedince a alergiky, a navíc na ně často využijete i suroviny, které máte běžně doma k dispozici. Tak proč to nezkusit?

Pestře obarvená vajíčka najdeme o Velikonocích snad v každé domácnosti. Nejinak tomu bylo i dřív, kdy ovšem nebylo možné barvy na vajíčka, nebo dokonce už obarvená vajíčka koupit. Naše babičky si proto musely poradit s tím, co dům dal. A podařilo se jim vypilovat recepty na barvení vajec k dokonalosti. Nám už stačí jejich léty prověřené zkušenosti využít. Jak na to?

Zajímavou barvu nabízí i sušené květy ibišku. Zajímavou barvu nabízí i sušené květy ibišku. Zdroj: Nelli Syrotynska / Shutterstock.com

Počítejte s tím, že na barvení domácími prostředky je potřeba víc času, ovšem výsledek stojí za to. Na každé vajíčko chytne barva trochu jinak, nebude jednolitá, a každé vajíčko tak bude nezaměnitelným originálem. Postup přitom není nikterak těžký. Nejdříve syrová vajíčka dobře omyjte a odmastěte, aby na nich barva lépe držela. Můžete využít prostředek na nádobí (nejlépe ekologický) nebo teplou vodu, v níž rozpustíte špetku jedlé sody. Nejlépe samozřejmě výsledná barva vynikne na vajíčkách s bílou skořápkou, ale klidně zkuste i jiná.

Do hrnce vložte suroviny, které způsobí žádoucí obarvení (čím sytější odstín chcete, tím můžete dát suroviny víc), přidejte ¾ l vody, lehce osolte a přidejte dvě lžíce octa. Přiveďte k varu, přidejte vajíčka a nechte zhruba deset minut mírně vařit. Poté odstavte hrnec z plotny, ale vejce nechte v roztoku až do vychladnutí. Dbejte na to, aby se barvicí materiál na vajíčka nenalepil a nezpůsobil skvrny, tomu zabráníte tím, že vajíčka budete během varu i chladnutí v tekutině opatrně míchat a otáčet, a také můžete dát barvicí suroviny do síťovaného sáčku. Po obarvení je položte na savý podklad tak, aby se vzájemně nedotýkala, a nechte oschnout. Po uschnutí je pro pěkný lesk otřete kouskem tuku, klidně třeba obalem od másla.

Jaké suroviny do barvicí lázně přidat?

Přírodní barviva na vajíčka. Přírodní barviva na vajíčka. Zdroj: Nelli Syrotynska / Shutterstock.com

  • Žlutou zajistí kurkuma, které jsou potřeba zhruba 3 vrchovaté lžíce. Na žluto vám ale vajíčka pomůže obarvit i kmín nebo heřmánek.
  • Oranžová vajíčka vám zajistí dvě nastrouhané mrkve.
  • Růžová až červeno-fialová vajíčka získáte přidáním červené řepy. Pokrájejte ji na menší kusy, případně můžete z velké řepy využít jen slupky, obarví stejně dobře, a z řepy samotné si udělejte něco dobrého. Čím déle budete vajíčka v řepném odvaru máčet, tím bude odstín červenější.
  • Zelené barvy vajíček docílíte pomocí špenátu, kopřiv nebo petrželové nati, pro jasnější odstín můžete přidat špetku kmínu.
  • Modrých vajíček dosáhnete pomocí červeného zelí. Do vody přidejte zhruba čtvrtinu hlávky. Pokud místo octa přidáte lžíci jedné sody, budete mít vajíčka tmavě fialová, až dohněda.

Povařením vajíček v cibulových slupkách získáme atraktivní zbarvení. Povařením vajíček v cibulových slupkách získáme atraktivní zbarvení. Zdroj: Marta Maziar / Shutterstock.com

  • Žlutohnědá vajíčka získáme díky cibulovým slupkám, pokud chcete vajíčka sytěji hnědá, dobře poslouží silný černý čaj. Na hnědý odstín můžete použít také silnou kávu, tentokrát opět s lžící octa.

Zdroje: recepty.cuketka.czwww.apetitonline.cz

Akční letáky