Mladí manželé s dítětem zdědili po babičce byt 2+1 a zvažují, jak vylepšit kuchyň tak, aby na její proměnu stačilo minimum finančních nákladů. Kuchyně je vybavena zařízením ze 60. let, je v ní nový sporák a chladnička. V malém bytě se potýkají s nedostatkem úložných prostor. Co navrhuje odborník?

Funkčnost kuchyně nezávisí na velikosti, ale na jejím celkovém uspořádání. Neobejdeme se v ní bez úložných prostor, pracovní plochy, místa pro vaření pokrmů a jejich podávání. Vše by přitom v moderní kuchyni mělo být praktické a vybavené spotřebiči, které šetří energii.

Pracovní trojúhelník

Při práci v kuchyni se většinou pohybujeme v okruhu tří důležitých míst, kde uchováváme potraviny, připravujeme a vaříme pokrmy:

  • chladnička
  • pracovní plocha a dřez
  • sporák

Je-li to možné, měli bychom mezi těmito místy při přípravě jídla zachovat možnost volného pohybu, a to zleva doprava. Sestavu těchto prostor nazýváme pracovním trojúhelníkem.

Dřezovou soupravu, myčku nádobí, případně i pračku vždy umístíme co nejblíže k vodovodnímu a odpadnímu potrubí. Usnadníme si tak jejich instalaci.

V ideálním případě by se součet délek všech tří stran tohoto trojúhelníku měl pohybovat mezi čtyřmi až sedmi metry. Je-li větší, zbytečně se naběháme, v opačném případě zde nemohou pracovat dvě osoby současně. Dobré rozmístění těchto tří míst vytváří základ užitné hodnoty kuchyně.

Ostatní zařízení, jako je sporák a chladnička, můžeme umístit podle toho, kde se nachází dřez. Vždy však mají být umístěny v souladu s principem pracovního trojúhelníku.

Myčka

Zásadně ji umisťujeme co nejblíže k dřezu. Nejen pro snadné napojení na vodovodní a odpadní potrubí, ale i proto, že když ji postavíme do rohu nebo ke stěně, nezbude už dostatečný prostor na odkládání umytého nádobí nebo pro úplné otevření dvířek.

Sporák

Po bocích sporáku by mělo být na každé straně nejméně 30 cm pracovního prostoru. Zařízení nemá z bezpečnostních důvodů nikdy stát poblíž okna s volně zavěšenými záclonami.

Plynové sporáky zase zásadně nestavíme do míst, kde může být průvan, který plynové hořáky uhasí. Sporák také nikdy nesituujeme pod horní skříňku, pokud pod ní není umístěna digestoř.

Pračka a sušička

Pokud je z nedostatku místa musíme umístit do kuchyně, měly by být postaveny stranou míst, kde skladujeme potraviny a připravujeme pokrmy.

Chladnička a mraznička

Potřebují dostatečný prostor pro otevírání dvířek. Pohodlně bychom měli z chladničky vyjmout i poličky a boxy.

Dřez

Pro dřez a odkapávač se doporučuje minimální délka jeden metr. Velikost dřezové soupravy závisí na počtu osob v domácnosti a na tom, zda je ve vybavení domácnosti myčka. Tvaru dřezu volte podle jeho využití. Kulaté dřezy vypadají sice efektněji, ale při umývání větších předmětů nejsou příliš praktické.

Aby úložné prostory byly po ruce

Pro snadnější dosažitelnost je vhodné umístit úložné prostory tak, aby byly poblíž tří zón pracovního trojúhelníku.

  1. Blízko chladničky – zde je vhodné ukládat potraviny. Horní skříňky používáme na suché potraviny, spodní na konzervy a sklenice.
  2. V okolí pracovní plochy – porcelán a nádobí mají svá místa poblíž dřezu nebo tam, kde rodina stoluje. Drobné kuchyňské náčiní a příbory ukládáme do zásuvek pod pracovní deskou, do horních skříněk neukládáme těžší předměty, obtížně se odtud vyjímají. Odpadkový koš patří pod dřez nebo blízko něho.
  3. Vedle sporáku – sem patří větší nádobí, hrnce a malé kuchyňské přístroje, které mohou stát i vzadu na kuchyňské lince. Čisticí prostředky uložíme do samostatné skříňky.

Možnost řešení

V kuchyni zmíněné v úvodu bychom ponechali přibližně stejné rozmístění kuchyňského zařízení. Navrhli jsme však výměnu kuchyňské linky, podlahové krytiny a obkladů. Tímto způsobem jsme se pokusili opticky zvětšit a rozjasnit prostor kuchyně a zachovat její maximální funkčnost.

Design linky a obklady

Nejdůležitějším bodem byla výměna kuchyňské linky. Proti dřívějšímu řešení jsme zvolili horní skříňky vysoké až do stropu. Využijeme tak celou výšku stěny a také zamezíme ukládání prachu na horní ploše skříněk. Všechny skříňky mají posuvné dveře, jejich otevírání tedy nevyžaduje prostor.

Design linky je čistý a jednoduchý. Jediné místo, které člení prostor, je digestoř. Na ni jsme umístili police pro květiny. Vděčným pomocníkem při údržbě malé kuchyně jsou keramické obklady za kuchyňskou linkou, kolem sporáku a na zadní stěně kuchyně. V malé kuchyni se zásadně vyhýbáme obkladům s výrazným vzorem nebo kontrastním šachovnicovým vzorem. Položíme-li obklady nakoso, docílíme dojmu většího prostoru. K podobnému pocitu však pomůže i dobré osvětlení.

Světlo

Důležité je silné stropní světlo, které osvětluje celou místnost. Musí být doplněno přímým osvětlením pracovní plochy, které nemá vrhat žádné stíny. Musí tedy být instalované tak, abychom při práci nestáli mezi zdrojem světla a pracovní deskou. Zvolili jsme zářivkové trubice umístěné pod horními skříňkami.

Jídelní kout

Ani v menší kuchyni nemá chybět jídelní kout. Místo, kde stolujeme, ale můžeme si tu i odpočinout, nebo vypít kávu. Vzhledem k omezenému prostoru jsme zvolili stůl zabudovaný do stěny pod oknem. Nemá nohy a je podepřený úhlopříčnou konzolou – zabírá tedy minimum místa. Doplňují ho dvě subtilní jednoduché kuchyňské židle.

K zastínění okna navrhujeme spíše rolety nebo žaluzie. Jsou praktičtější než záclony a v tomto prostoru také lépe vypadají.

V rohu vedle okna navrhujeme upravit vnitřní dispozice vestavěné skříně vertikálně. Můžeme tak do ní snadno umístit různá náčiní pro úklid a údržbu bytu, jako jsou např. vysavač, žehlicí prkno, sušák na prádlo, smeták apod.

Ideální podlahovou krytinou se nám zdají být smrkové palubky, které prostor kuchyně proteplí. Pravý přírodní materiál působí rustikálně, místnost zútulní a nabídne i více pohodlí než lacinější imitace z umělých hmot. Tuto podlahovou krytinu lze barevně tónovat mořením a lakem tak, aby dokonale ladila s interiérem.

Bezpečná kuchyně

Tip: Je příjemné umístit pod okno dřevěný parapet s truhlíkem na pěstování vlastních čerstvých bylin a koření. Nádobou pro pěstování může být klidně i kousek nádobí ze staré kuchyně, který je nám líto vyhodit. Bude funkční a navíc dodá interiéru zajímavý styl.

Vzhledem k přítomnosti dítěte v rodině je nutné myslet i na jeho bezpečí. Určitě se proto vyplatí vyhnout se ostrým rohům, elektrické zásuvky pak opatříme bezpečnostními kryty. V úrovni, kam dítě dosáhne, by neměly být nebezpečné předměty, které by na sebe mohlo strhnout.

Bude jistější, pokud se prozatím obejdeme bez ubrusu a dalších dekoračních textilií, jejichž stržení s talířem teplé polévky nebo hrnkem s kávou bývá příčinou mnoha těžkých dětských úrazů. Pozornost věnujeme raději povrchové úpravě stolu, jeho vzhledu a odolnosti.

Harmonie barev

V kuchyni trávíme poměrně hodně času. Neměla by působit stroze a smutně, ale ani ne příliš slavnostně. V menších kuchyních volíme světlé vzdušné barvy teplých odstínů, raději tón v tónu.

Vyhýbáme se výrazným kontrastům velkých ploch. Obklady, linka a podlaha mají barevně ladit. Kontrastům se určitě nevyhýbáme, ale využijeme je pouze v detailech, jakými jsou svítidla, rolety, židle, květiny a jiné doplňky.

MgA. Lucie Vrtalová a MgA. Dalimil Vrtal, designéři.
Ilustrační foto 500 nápadů pro dům a zahradu, Slovart 2004.