Tužka s gumou jako praktická pomůcka při zatloukání hřebíků
Zdroj: Jiljí Záruba

Drobnosti, které se mohou hodit každému kutilovi

Jak zatlouci hřebíček a nezranit si přitom prsty? Jak mít provázek stále po ruce a klubko uchránit před zašmodrcháním? Jak nepoškrábat dotahovaný kohoutek? A mnoho dalších tipů zkušeného kutila…

Bužírkami ochráníme třeba povrch vodovodní baterie, když ji chceme uvolnit nebo dotáhnout.

Bužírky chrání stisknuté předměty před poškrábáním Bužírky chrání stisknuté předměty před poškrábáním Zdroj: Jiljí Záruba

Ostří dláta se neotupí, když je budeme schovávat do pouzdra.  Magnet schováme do špalíčku, v horním hranolku vypilujeme kónický zářez.

Dřevěné pouzdro chrání ostří dláta Dřevěné pouzdro chrání ostří dláta Zdroj: Jiljí Záruba

Lišty rozšíří využití svěrky, zejména pokud nechceme stlačovaného předmětu vytlačit otisky čelistí. Průřezy jsou na vodicí tyči natěsno, čímž je není třeba fixovat jinak.

Lišty chrání stlačovaný předmět před otiskem Lišty chrání stlačovaný předmět před otiskem Zdroj: Jiljí Záruba

Větší hmoždinky lze ze stěny vytáhnout otvírákem na korkové zátky.

Nejen k vytahování zátek může vývrtka posloužit Nejen k vytahování zátek může vývrtka posloužit Zdroj: Jiljí Záruba

Velmi malé hřebíčky, a ne příliš jemné prsty zejména starších kutilů nejdou dohromady. Pomůže zářez v gumě na konci tužky.

Tužka s gumou jako praktická pomůcka při zatloukání hřebíků Tužka s gumou jako praktická pomůcka při zatloukání hřebíků Zdroj: Jiljí Záruba

Opleteným pryžovým hadičkám se říká gumicuky, a mají všestranné využití. Jestliže lepidla uchováváme ústím dolů, můžeme je pak okamžitě používat, nemusíme čekat, až se do nich hmota dostane.

Gumicuky mají všestranné využití Gumicuky mají všestranné využití Zdroj: Jiljí Záruba

Hledáme střed kruhového předmětu. Vyrobíme úhelník a pod úhlem 45° přilepíme lištu (druhá kratší ji jistí). Přiložíme k předmětu, uděláme rysku, úhelníkem pootočíme a uděláme další rysku. Protnou se vždy na středu kruhového předmětu.

Jak najít střed? Jak najít střed? Zdroj: Jiljí Záruba

Další tipy naleznete ve fotogalerii. 

Akční letáky