Někomu to může znít jako aprílový žertík, ale jinému přijde takový nápad jako dobrá varianta k všemožným plastovým nádobám, které se nám hromadí nejen na zahradě, ale často i v bytě. Květináče, které si ušijeme z geotextilie, budou skladné, mohou se použít opakovaně a vyjdou mnohem levněji.
Proběhla anketa Receptáře!
Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.
Geotextilie má na zahradě mnohé využití. Inspirujte se na youtube ve videu z dílny
BB Com s.r.o.:
Koupit, nebo ušít?
Geotextilní květináče se po vzoru zahraničních pěstitelů začínají usazovat i na našem trhu, ale nebudeme si zastírat, že nejde o žádnou levnou záležitost. Jako všechno nové, moderní a ohleduplné k životnímu prostředí si musí i tyto květináče teprve proklestit cestu ke svým zákazníkům, a tak jsou zatím k dostání spíše “značkové” kousky, než běžně využitelné zboží.
To si ale můžeme bez větších problémů s trochou základní šikovnosti, vyrobit sami doma. Nemusí jít o výstavní výrobky, hlavní bude, že budou funkční.
Výběr je na vás
Jak na to? Je to jednoduché. Stačí sehnat geotextilii o síle minimálně 80 gramů na metr čtverečný, kterou použijeme ve dvojité vrstvě. Půjde o lepší variantu než v případě jediné vrstvy vyšší gramáže. Chcete-li mít ale ještě větší jistotu, pořiďte si samozřejmě materiál silnější, který vydrží ještě déle.
Naměřit a stříhnout...
Pak už budeme potřebovat jen nůžky a šicí stroj. Je na vás samotných, vytvoříte-li si kruhovou nebo hranatou základnu květináče, ale pro ty z nás, kteří nemají hlubší zkušenosti s prací se šicím strojem, bude určitě vhodnější kruh.
K němu si připravíme pás textilie o trochu delší, než potřebujeme k “obalení” základny. Šířka tohoto proužku bude dvojnásobná oproti plánované výšce květináčku.
Šicí stroj pomůže
Ani dalšího postupu se nemusíme nijak bát. Odměřený pruh geotextilie přehneme po délce na polovinu a pokud chceme být opravdu pečliví, prošijeme jej opatrně asi centimetr od překladu. Tím si zajistíme, že bude textilie dobře držet tvar a nebude se kroutit.
Pak už přijde na řadu připevnění pruhu k základně květináče. Můžeme si jej nejprve přistehovat, abychom měli jistotu, že se při šití nehne. Zkušenější si jistě troufnou na šití přímo z ruky.
Pečlivost se vyplatí
Musíme si ale dávat dobrý pozor, abychom s dvojitým dnem spojily opravdu oba konce přehnutého pruhu. Jakmile objedeme na šicím stroji celý kruh, sešijeme i krátké strany pruhu, který nyní již tvoří výšku květináče. Práci nyní otočíme tak, aby všechny švy zůstaly uvnitř našeho díla a máme hotovo. Není to krása?
Ozdobit? Žádný problém!
Pokud jste se pustili do takového díla, jistě už pro vás nebude problém si květináčky případně dozdobit podle vlastního vkusu a schopností. Filcové ornamenty, mašličky nebo třeba nejrůznější samolepky, či dokonce korálky, vám určitě udělají radost.
Navíc se na takovém dokončení mohou podílet i děti, které tak budou mít svůj podíl na výsledku vašeho pěstitelského úsilí.
Zdroje: stemcell.eco, geopot.com