Každý z vás má doma jistě nějaké staré nádobí, které už zřídkakdy používá. Může to být starý hrnec, rozbitý hrníček nebo třeba děravý džbán. Co s tím vším ale udělat? Místo toho, aby staré nádobí skončilo v popelnici, mu můžete dát ještě druhou šanci. Stačí pár jednoduchých triků, se kterými vytvoříte originální květinové aranžmá v těchto netradičních nádobách.

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Nechte se inspirovat úžasnou zahradní výzdobou ze starého nábytku a věcí ve videu na YouTube, na kanálu 100 NÁPADŮ!:

Zdroj: Youtube

Bylinky v hrníčcích

Ze starých hrnků si můžete vytvořit originální květináče pro bylinky, které vám tak budou v kuchyni vždy po ruce. Po jejich důkladném vyčištění a případném namalování do nich vložte byliny v květináčích, abyste mohli vodu případně vylít.

Do menších hrníčků s podšálkem rovnou nasypte kvalitní zeminu a zasaďte do nich třeba sukulenty, které nevyžadují časté zalévání.

Závěsné květináče

Pokud máte rádi závěsné květinové dekorace, pak vám staré nádobí dokáže skvěle posloužit. Zavěsit lze totiž jak starý džbán, tak i hrnek nebo hrnec.

Do vámi zvoleného nádobí nasypte zeminu a vysaďte převislé květiny, které vytvoří krásný zelený nebo barevný závěs. Nádobu pak obvažte tenkým lanem za ucha a zavěste jej na vhodné místo.

Jarní cibuloviny v hrnci

Máte staré hrnce, které už moc nevyužíváte, ale vyhazovat se vám je také nechce? Nechte své fantazii volný průchod a vyrobte z nich krásné nádoby na květiny. Pokud jsou hrnce jakkoliv oprýskané, můžete je ozdobit barvami či oblepit látkou.

Poté je naplňte zeminou a vysaďte jarní cibuloviny. Jakmile vyrostou a vykvetou, přidejte na hlínu ještě mech, čímž vytvoříte přírodní vzhled, který nebude mít chybu!

Květinové aranžmá v míse

Mísa, stejně jako hrnec, poskytuje spoustu místa, kterého můžete využít k různé květinové kombinaci. Starší keramické mísy nemusíte ani nijak upravovat, jelikož působí staromódním dojmem, který v zahradě určitě vynikne. Stačí je proto pouze osázet a umístit je na terasu, balkon či kolem příchodové cesty, kde se vám budou nejvíce líbit.

Originální dekorace z konvice

Jestliže máte starou konvici, která už je spíše archivní, tak i ta může sloužit jako originální nádoba na rostliny. V tomto případě volte menší květiny, které nezakryjí původní krásu dané konvice. Vhodné místo jí potom určitě najdete jak doma na poličce, tak i venku na kamenném plotu nebo dlažbě.

Jak často bychom měli obměňovat nádobí

Obměňování nádobí by mělo být pravidelnou součástí domácí údržby, přičemž frekvence závisí na typu a stavu nádobí. Talíře, sklenice a příbory by měly být kontrolovány alespoň jednou ročně na známky opotřebení, praskliny, které by mohly představovat zdravotní riziko. Pánve a hrnce s nepřilnavým povrchem je vhodné vyměnit každé dva až tři roky, nebo pokud začne povlak opotřebovávat, aby se zabránilo uvolňování škodlivých látek do jídla. Plastové nádoby a kuchyňské náčiní je dobré obměnit, jakmile se objeví známky opotřebení nebo zabarvení, obvykle každé dva až tři roky. Pravidelná obměna nádobí zajišťuje nejen hygienu a bezpečnost při vaření a stolování, ale také přispívá k estetice a funkčnosti vaší kuchyně.

Související články

Zdroje: primainspirace.cz, nkz.cz, chalupari-zahradkari.cz