obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Květinový dárek ke Dni matek – fotonávod

Láska, kterou k nám dětem chovají naše matky, mámy a maminky celý život je ten nejsilnější cit. Vyjádřeme svým dárkem i my svoji lásku k mamince, ženě, která nás přivedla na tento svět, vychovala nás a starala se o nás. Den matek u nás slavíme druhou květnovou neděli, letos tedy vychází na 13. května.

Poděkování maminkám za jejich lásku, obětavost a péči můžeme u příležitosti Dne matek vyjádřit mnoha způsoby. Kytka potěší každou ženu. Což tentokrát zpracovat květiny do dárkové krabičky a přidat ještě oblíbený maminčin parfém. Maminky si zaslouží vědět, že nám na nich záleží.

Růže ve třech barvách. Růže ve třech barvách. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

K letošním oslavám Dne matek jsme si pro vás připravili podrobný foto návod na výzdobu krabičky růžemi a na závěr k nim přidáme ještě oblíbený maminčin parfém.

Předem si připravíme všechny potřebné pomůcky. Předem si připravíme všechny potřebné pomůcky. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Co budeme potřebovat

Pro výrobu tohoto speciálního dárku si připravíme pevnou ozdobnou krabičku, může být s víčkem, nebo bez víčka a ideálně v barvě, kterou má maminka nejraději. Zakoupíme 3 svazky poupat růží v odlišných barevných odstínech a jednu kostku zelené aranžovací hmoty na živé květiny. Dále budeme potřebovat ostrý nůž, nůžky, pruh pevného igelitu, mísu s vodou a kartičku s vlastnoručně psaným přáním.

Začneme s aranžovací hmotou

Aranžovací zelenou hmotu Oasis namočíme do vody v míse tak, aby si kostka sama nasála vodu. Jakmile změní kostka barvu na všech místech na tmavě zelenou, nasála dostatek vody a můžeme ji z mísy vyndat.

Upravíme si růže na vhodnou délku

Růže opatrně odlistíme (listy nevyhazujeme, v závěru je též vvyužijeme) a upravíme si jejich délku podle výšky krabičky tak, aby poupata přesahovala okraj krabičky. Konce stonků seřízneme čistým ostrým nožem co nejvíce zešikma, aby nasála poupata vodu co největší plochou. 

Krabičku vyložíme igelitem. Krabičku vyložíme igelitem. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Krabičku vyložíme igelitem a aranžovací hmotou

Abychom mohli vložit do krabičky mokrou aranžovací hmotu, ustřihneme si na vyložení krabičky odpovídající kus pevného igelitu. Igelit uložíme dovnitř a pak vsuneme zelenou vodou nasáklou aranžovací hmotu, kterou jsme ostrým nožem seřízli podle rozměrů krabičky. Hmota dosahuje asi 1 cm pod okraj krabičky.

Krabičku s igelitem vyplníme aranžovací hmotou. Krabičku s igelitem vyplníme aranžovací hmotou. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Začínáme s vypichováním růží

Jakmile máme vyplněnou krabičku od jednoho konce ke druhému aranžovací hmotou dostatečně natěsno, začínáme s vypichováním růží u levé strany krabičky. Začneme bílými růžemi. Vypichujeme je do hmoty hodně natěsno jednu za druhou do řady, pokračujeme druhou řadou bílých růží. Třetí řadu tvoří vždy čtyři světle růžová poupata růží, stejně jako řadu čtvrtou. Do páté a šesté řady vypichujeme tmavě růžové růže. Za poslední řadou uděláme pruh ze zelených lístků růží, které jsme dříve odstřihli od stonků.  

Výplň krabičky zatím bez dárku. Výplň krabičky zatím bez dárku. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Aranžmá ukončíme uložením parfému

Zbývající část hmoty nepokrytá růžemi bude sloužit k uložení parfému, případně jiného dárku pro maminku. Může to být například krabička se šperkem nebo hodinkami. Dárek by měl přesně zapadat do volné plochy od okraje krabičky po poslední řadu květin. Je-li potřeba, seřízneme aranžovací hmotu na výšku a snížíme ji podle výšky krabičky nebo parfému. Volné místo doplníme zbylými poupaty růží.

Květinové aranžmá včetně uloženého dárku je připravené na předání. Květinové aranžmá včetně uloženého dárku je připravené na předání. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Nakonec do krabičky mezi igelit a krabičku vsuneme přání psané vlastní rukou anebo jej vložíme do miniaturního pouzdra, které má krabička již začleněné.

Poupata růží můžeme ještě dozdobit perličkami navlečenými na okrasném špendlíku nebo krabičku obvážeme ozdobnou mašlí. Případně, pokud je krabička kulatá, dá se vytvořit pomocí růží dvou barev tvar srdce a dárek vložit do jeho středu. Fantazii se meze nekladou.   

Věříme, že takovýmto nebo podobným dárkem uděláte své mamince jistě velkou radost.

Akční letáky