obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Květiny z krepového papíru: růže, karafiát, pivoňka, jiřina, lilie...

Krepový papír je neobyčejně tvárný materiál. Můžeme z něj vyrobit trochu jiné papírové květiny, než známe ze střelnic — nejen růže, ale i pivoňky, jiřiny, lilie a další.

Pomůcky a materiál

 • krepový papír různých barev
 • kancelářský papír pro šablonky
 • ostré nůžky
 • malé nůžky
 • lepidlo
 • pevný drát na stonek
 • tenký vázací drátek nebo nit

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Postup

Pro různé druhy květin si nejdříve připravíme a vystříhneme šablony okvětních lístků a listů. Na obrázcích je vidět přibližná velikost, záleží však na naší představě o velikosti a tvaru květiny. Vyplatí se prostudovat si skutečné kytky a šablony jim přizpůsobit. I množství lístků je orientační, na poupě stačí 12 lístků, pivoňka jich potřebuje přes 40.

Pro růže a lilie budeme stříhat jednotlivé lístky, pro jiřiny, chryzantémy apod. jednolitý kus papíru.

 1. Podle obrázku vystříhneme potřebné množství okvětních lístků a listů a upravíme barvu budoucí květiny. Papír obvykle mívá „brutální“ barevnost, a tak je dobré ho buď zesvětlit (nejlépe namočením lístků do vlažné vody — celých nebo jen okrajů), nebo přibarvit (namočením kraje lístku do barevného roztoku nebo lehkými tahy štětcem).
 2. Po zaschnutí barvených lístků je ještě vytvarujeme. Papírové lístky lehce vytahujeme a tvarujeme do oblouku mezi palci obou rukou — opatrně, protože papír se rád trhá.
 3. Začínáme skládat květy. Důležitou „drobností“ je základ květu, čili tyčinky, pestíky, případně stočené lístky. Kolem tohoto základu postupně skládáme lístky a vždy po určitém množství je uchytíme tenkým drátkem nebo nití, aby se nám dílo nerozsypalo v ruce.
 4. Po dotvoření květu ustříhneme proužek zeleného papíru na stonek. Konec namočíme do lepidla a ovíjíme kolem drátku. V patřičných rozestupech k němu přivineme i listy.

Chryzantéma Chryzantéma Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chryzantéma

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Důležité je použít krepový papír jen jako základní surovinu, a měnit jeho strukturu i barevnost. Výsledný efekt je opravdu překvapivý.

Vytvořit chryzantému z krepového papíru vyžaduje trpělivost:
V ideálním případě jednotlivé třásně po nastříhání ještě zašpičatíme.

Při navíjení na drátek je dobré nejprve trochu utáhnout, později uvolnit.

U chryzantémy tvarujeme lístečky dovnitř (nejlépe přes špejli), a to až po navinutí na drátek.

Růže

Použijeme tmavě růžový papír. Vystříhneme 6 menších (pro střed květiny) a 15 větších lístků. Větší lístky barevně upravíme namočením vrchních okrajů do vlažné vody.

růže růže Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Karafiát

Tady se nabízí obrovské množství barevných variant i velikostí. Pro malý květ jsme použili dva proužky papíru, nižší o délce 30 cm, vyšší o délce 50 cm. Malými nůžtičkami upravíme zoubky na okrajích. Květy můžeme podle chuti nabarvit nebo odbarvit.

karafiát karafiát Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lilie

Ustříhneme pět lístků z bílého papíru a světle zelenou barvou každý z nich „mázneme“ uprostřed.

Asi z 5cm proužku papíru ukroutíme tyčinky a jejich konce nabarvíme. Na drátek připevníme tyčinky a poté lístky vždy po třech v jedné řadě.

Nakonec květ ovineme zeleným proužkem s kapkou lepidla.

lilie lilie Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jiřina

Pro tuto květinu si připravíme dva pruhy papíru po 40 cm, jeden trochu vyšší pro okrajové lístky. Nastříháme je podle šablony a před zavinutím ještě trochu upravíme otočením přes tužku.

Po zavinutí první vrstvy je dobré papír přichytit a teprve potom pokračovat druhou vrstvou.

jiřina jiřina Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pivoňka

Hodí se světle fialový nebo bílý papír. Pro autentický efekt fialové lístky můžeme odbarvit (podobně jako u růže), bílé lístky budou krásnější, když jejich spodní kraj namočíme do růžového roztoku.

Budeme potřebovat asi 30 lístků na střed a 10 pro okraj květu.

Z proužku žlutého papíru nastříháme tyčinky a kolem nich začneme ovinovat lístky — nejprve těsněji, později je trochu nařasíme.

pivoňka pivoňka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Foto autorka

Akční letáky