obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Květy jiřin skládané z hedvábného papíru lze vytvořit také z ubrousků

Obří vznášející se barevné květiny patří mezi nejoblíbenější sváteční dekorace. Při svatbách, zahradních slavnostech nebo dětských oslavách zkrášlí prostor i velké jiřiny z hedvábného papíru.

Pomůcky a materiál  

  • hedvábné barevné papíry
  • nůžky
  • kulaté kleště
  • kus vázacího drátu
  • nit na zavěšení

pomůcky pomůcky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Postup 

V balení hedvábných papírů je obvykle 5 kusů papíru o velikosti 50x70 cm. Rozřízneme je na polovinu a srovnáme na sebe, takže v hromádce máme 10 kusů o velikosti 35x50 cm.

Od kratší strany začneme celou hromádku skládat jako harmoniku. Sklady mohou mít šířku od 2,5 do 3,5 cm.

papír složíme do harmoniky papír složíme do harmoniky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výrobci papíru vycházejí květinovému trendu ochotně vstříc a papíry dodávají v balení určeném přesně pro tento účel, dokonce i s příznačnými názvy: Květinový papír nebo Papír pro pom–pons.

Když celou „harmoniku“ složíme, uchytíme ji uprostřed kouskem vázacího drátu. Jeho konce zakroutíme kolem sebe a kulatými kleštěmi vytvoříme ouško pro protažení nitě na zavěšení.

Konce složeného papíru zastříhneme buď do oblého zakončení, nebo do špičky.

Harmoniku po stranách rozložíme a postupně z ní vytahujeme a rovnáme jeden list papíru po druhém. Vyplatí se nespěchat a vytahovat papíry opatrně, přece jen je materiál velmi tenký.

seříznutí konců seříznutí konců Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vrstvy papíru se vzájemně podpírají a vytvářejí krásný kulatý tvar. Nejprve vytaháme jednu polovinu papírů, pak květinu otočíme a vytahujeme druhou stranu (u ouška).

Pro různobarevné květiny můžeme kombinovat dvě i více barev. Zajímavý dojem vytvoří i různé velikosti květin, stačí, když některé papíry zastříhneme do menšího formátu.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hedvábný papír na větší množství květin je poměrně drahý. Můžeme ovšem použít zajímavou a podstatně levnější náhradu — pro menší květiny jsme vyzkoušeli úplně obyčejné barevné ubrousky a efekt byl dokonalý!

Nakonec hotovou květinu ještě urovnáme, ouškem protáhneme nit a květinu zavěsíme od stropu, do okna nebo do zahrady.

Menší květiny z ubrousků

  • Pro menší květiny na stůl si vedle kleští, nůžek a vázacího drátu vystačíme s třívrstvými barevnými ubrousky a barevným lýkem na připevnění.

U menších květin z ubrousků postupujeme stejně, jen nejprve musíme ubrousek po délce rozstřihnout na polovinu a jeho tři vrstvy od sebe opatrně oddělit.

rozvinutí rozvinutí Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro jednu květinu použijeme 1,5—2 ubrousky, takže pracujeme asi s 9—12 tenkými plátky. Úměrně k velikosti květiny zmenšíme i sklady, které mohou být od 1 do 1,5 cm. Ouškem květiny v tomto případě protáhneme barevné lýko a ovážeme je kolem ubrousku nebo příboru.

Akční letáky