obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kytice pro muže obrazem: míč, kaktus, šrouby a matice...

Zatímco mnohé dárkové i květinářské e-shopy zjednodušují nabídku kytic pro muže na údajně oblíbené klobásové aranžmá, v jarní floristické soutěži Flory Olomouc 2012 byly k vidění nápaditější vazby.

Pro mechanika

„Tato kytice je určena pro mladého muže — mechanika, pro kterého je jeho práce zároveň i velkým koníčkem,“ uvedla Adéla Murínová v popisu své soutěžní kytice.

Vazbu přihlásila do tradiční soutěže vyhlášované Svazem květinářů a floristů České republiky pro jarní část výstavy a veletrhu Flora Olomouc. V roce 2012 se tématem staly kytice pro muže.

Floristka vázala aranžmá do kytice k mechanikovými třicetinám, dárek si objednali jeho kolegové, kteří požadovali, aby se netradiční pojetí kytice vztahovalo k tomu, čím se oslavenec tak rád zabývá. Jemnou mechanikou. Tak Adéla formulovala zadání floristické práce, vlastně i vodítko pro hodnocení odborné poroty.

Korpus vazby zhotovila ze šroubků, matiček a podložek a tytéž prvky umístila i do samotné kytice, jak prozrazuje detail aranžmá. Zvolila kombinaci bílé a zelené, samozřejmě barvy, které má fiktivní oslavenec rád.

Adéla Murínová: kytice pro mechanika Adéla Murínová: kytice pro mechanika Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro kutila a elektrikáře

Také Veronika Pavelková vázala kytici pro šikovného řemeslníka i kutila v jedné osobě. Zářivka, ale i plastové stahovací pásky různých barev a další elektroinstalační materiál prozrazují profesi elektrikáře. Jde o dárek ke čtyřicátinám; květy strelicie královské jubileu sluší.

kytice pro kutila a elektrikáře kytice pro kutila a elektrikáře Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro malíře

Tereza Mazalová ze Střední zahradnické školy v Ostravě vytvořila kytici pro malíře. V soutěži vyhrála kategorii juniorů.

Kytice pro malíře Kytice pro malíře Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kytice pro fotbalistu roku

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kytice k promoci

K promoci K promoci Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro muže jako pro ženy

Vybírat dárek pro muže v květinářství si troufne málokdo. Tím nápaditější a originálnější však volba bývá, tím více překvapení a potěšení přináší obdarovanému.

Pro floristu zakázka navíc znamená šanci předvést svůj přinejmenším stejně tvůrčí přístup, který používá při aranžování kytice pro ženu.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak známo, květinová vazba by měla odpovídat člověku, kterému je určena. Tedy nejen jeho barevnému vkusu, ale třeba i jeho povaze, profesi, zálibě...

Floristika využívá estetických zákonitostí jako jiné druhy výtvarného umění, ať už je to malířství nebo sochařství.

Místo štětce a palety či dláta a kamene používá rostliny a množství jiného vazačského materiálu, často méně tradičního.

Podobně jako architekti a designéři i floristé vymýšlejí originály, a to na míru člověka, jeho vkusu, životnímu stylu. Také vazači kytic se nejdřív potřebují dozvědět co nejvíc detailů o příjemci daru, o tom, co má dotyčný rád. Už samo vymýšlení nápadité vazby se šikovným floristou se docela dobře může stát napínavým dobrodružstvím i pro dárce. Bude se kytice líbit? A bude se líbit muži? 

Foto autor

Akční letáky