Pro mechanika

„Tato kytice je určena pro mladého muže — mechanika, pro kterého je jeho práce zároveň i velkým koníčkem,“ uvedla Adéla Murínová v popisu své soutěžní kytice.

Vazbu přihlásila do tradiční soutěže vyhlášované Svazem květinářů a floristů České republiky pro jarní část výstavy a veletrhu Flora Olomouc. V roce 2012 se tématem staly kytice pro muže.

Floristka vázala aranžmá do kytice k mechanikovými třicetinám, dárek si objednali jeho kolegové, kteří požadovali, aby se netradiční pojetí kytice vztahovalo k tomu, čím se oslavenec tak rád zabývá. Jemnou mechanikou. Tak Adéla formulovala zadání floristické práce, vlastně i vodítko pro hodnocení odborné poroty.

Korpus vazby zhotovila ze šroubků, matiček a podložek a tytéž prvky umístila i do samotné kytice, jak prozrazuje detail aranžmá. Zvolila kombinaci bílé a zelené, samozřejmě barvy, které má fiktivní oslavenec rád.

Pro kutila a elektrikáře

Také Veronika Pavelková vázala kytici pro šikovného řemeslníka i kutila v jedné osobě. Zářivka, ale i plastové stahovací pásky různých barev a další elektroinstalační materiál prozrazují profesi elektrikáře. Jde o dárek ke čtyřicátinám; květy strelicie královské jubileu sluší.

Pro malíře

Tereza Mazalová ze Střední zahradnické školy v Ostravě vytvořila kytici pro malíře. V soutěži vyhrála kategorii juniorů.

Kytice pro fotbalistu roku

Kytice k promoci

Pro muže jako pro ženy

Vybírat dárek pro muže v květinářství si troufne málokdo. Tím nápaditější a originálnější však volba bývá, tím více překvapení a potěšení přináší obdarovanému.

Pro floristu zakázka navíc znamená šanci předvést svůj přinejmenším stejně tvůrčí přístup, který používá při aranžování kytice pro ženu.

Jak známo, květinová vazba by měla odpovídat člověku, kterému je určena. Tedy nejen jeho barevnému vkusu, ale třeba i jeho povaze, profesi, zálibě...

Floristika využívá estetických zákonitostí jako jiné druhy výtvarného umění, ať už je to malířství nebo sochařství.

Místo štětce a palety či dláta a kamene používá rostliny a množství jiného vazačského materiálu, často méně tradičního.

Podobně jako architekti a designéři i floristé vymýšlejí originály, a to na míru člověka, jeho vkusu, životnímu stylu. Také vazači kytic se nejdřív potřebují dozvědět co nejvíc detailů o příjemci daru, o tom, co má dotyčný rád. Už samo vymýšlení nápadité vazby se šikovným floristou se docela dobře může stát napínavým dobrodružstvím i pro dárce. Bude se kytice líbit? A bude se líbit muži?

Foto autor