obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lepení obkladů v kuchyni

Montážní lepidla v současnosti umožňují profesionálům snadnější, pohodlnější a rychlejší aplikace, představují lepení s ještě větší silou a vynikající přilnavostí a umožňují lepit maximální šíři materiálů.

[Komerční prezentace] 

Montážní lepidla jsou nezbytnými pomocníky při lepení obložení, pracovních desek, soklových či podlahových lišt nebo jen doplňků do domácnosti. Při vývoji montážních lepidel se nyní klade důraz zejména na vysokou počáteční přilnavost tak, aby lepidlo dokázalo udržet i velmi těžké desky na svislé stěně bez dodatečné fixace.

Příkladem může být renovace kuchyně. Kuchyně je srdcem domácnosti. Moderní kuchyně již nejsou jen místnostmi, kde se připravuje jídlo, ale jsou spojené s ostatním obytným prostorem a vytváří tak místo, kde se rodina společně schází a tráví více času. Proto se vzhled současných kuchyní výrazně změnil, jsou součástí designu celého bytu.

Kuchyně se mohou stát designovou perlou domácnosti, ovšem je nutné zachovat plnou funkčnost. Kuchyně se mohou stát designovou perlou domácnosti, ovšem je nutné zachovat plnou funkčnost. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lepení obkladu za kuchyňskou linkou

Kuchyně se mohou stát designovou perlou domácnosti, ovšem je nutné zachovat plnou funkčnost tohoto místa. Zdi v okolí varného prostoru je potřeba chránit. Podle designu kuchyně zvolíme materiál. V našem případě je to deska z vysoce kvalitní nerezi. Montážní lepidlo musí být odolné vůči vlhkosti a díky větší hmotnosti obkladového prvku je potřeba vybírat lepidlo s vysokou počáteční pevností – to znamená, že udrží těžší věc i na svislém povrchu.

Pattex ONE FOR ALLje montážní lepidlo, které je založené na na Flextec® polymerové bázi. Díky extrémně vysoké počáteční pevnosti, dokáže udržet během pár sekund až 350 kg na m2*. Toto oceníte zejména při lepení na zdech či stropě nebo při lepení těžkých materiálů. Díky takto vysoké počáteční pevnosti materiál nemusíte fixovat. Lepidlo dokáže po přitlačení udržet desku na příslušném místě. Sílu montážního lepidla Pattex ONE FOR ALL demonstrují i hodnoty konečné pevnosti tj. až 2,3 N/mm2 (23,5 kg/cm2).

Pro tuto vlastnost je Pattex ONE FOR ALL šampionem mezi lepidly a nejsilnějším montážním lepidlem z řady Pattex. *měřeno v laboratořích Henkel – 35g/cm2

Pár sekund po přiložení pevnost až 350 kg na m2 Pár sekund po přiložení pevnost až 350 kg na m2 Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Pattex ONE FOR ALL dokáže lepit širokou škálu materiálů, jako jsou cihla, keramika, beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky, sádrokarton, překližka, přírodní kámen (tloušťka min. 10 mm), MDF, dřevo, kov, tvrzené PVC, polystyren, sklo, plasty, lakované povrchy, zrcadla. Použití na PE, PP, PTFE, akrylové sklo, měď, mosaz a měkčené PVC není doporučené. Díky speciální receptuře s dobrou elasticitou, se hodí i k vyplňování spár v kovových i dřevěných konstrukcích, ventilacích a klimatizacích, kde je předpoklad určitého pohybu lepeného spoje.

Pattex ONE FOR ALL lze nanášet i na vlhké podklady. Spolehlivě odolává vlhkosti, a proto je vhodný pro lepení v interiéru i exteriéru.

Lepení obkladu za kuchyňskou linkou

Krok 1. Příprava podkladu. Lepené plochy je potřeba pečlivě očistit. Lepený povrch musí být čistý, zbavený prachu a mastnoty. Lepidlo Pattex ONE FOR ALL lze použít i na vlhký podklad, ovšem případnou usazenou vodu je nutno nejprve z povrchu setřít. Pomocí vhodného čističe odstraníme z povrchu prach a nečistoty, případně povrch obrousíme a následně setřeme prach. V případě potřeby před aplikací zakryjeme okolní plochy fólií nebo páskou. Je nutné zkontrolovat přilnavost povrchových nátěrů. V případě, že malba nedrží, je nutné ji odstranit. Místo, kam desku lepíme, je potřeba označit.

Postup lepení obkladů Postup lepení obkladů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Krok 2. Příprava lepení. Připravíme si montážní lepidlo, odřízneme vršek kartuše nad závitem, našroubujeme plastovou špičku, seřízneme tak, aby průměr otvoru byl okolo 6 mm, to nám umožní vytvořit adekvátně silný pruh (housenku) lepidla, vložíme kartuši do pistole a stlačením na kus papíru či hadru vytlačíme první kousek lepidla.

Postup lepení obkladů Postup lepení obkladů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Krok 3. Nanášení lepidla. Postupně vytlačujeme lepidlo na zadní stranu desky, nanášíme jej v pruzích, začínáme od kraje a postupujeme až do konce. Pruhy vedeme jedním směrem – nejlépe vertikálně. Minimální tloušťka vrstvy lepidla je 1 mm. V případě lepení nesavých materiálů nesmí lepidlo tvořit větší souvislé plochy, jednotlivé pruhy lepidla se nesmí spojit.

Postup lepení obkladů Postup lepení obkladů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Krok 4. Lepení. Desku přitlačíme na stanovené místo, dokud je lepidlo ještě vlhké (do cca 15 minut). Díky vysoké počáteční přilnavosti lepidla Pattex ONE FOR ALL ji nemusíme nijak doplňkově fixovat, deska po pečlivém přitlačení drží na místě a nesklouzává ze stěny. Lepený prvek je možné cca. 5 minut na místě korigovat. Díky této vlastnosti je vždy možné správné usazení na místo určení.

Lepidlo aplikujeme pokud možno svisle. Při svislém nanášení odpadá riziko zadržování vlhkosti v zadní části lepeného spoje.

Postup lepení obkladů Postup lepení obkladů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Krok 5. Finále Lepenou desku nezatěžujeme až do úplného vytvrzení tzn. minimálně 24h.

Postup lepení obkladů Postup lepení obkladů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tmelení

Pattex ONE FOR ALL dokáže nejen lepit, ale vytmelí i menší spáry. Šířka spáry musí být maximálně 20 mm. Důležité je rovnoměrné vyplnění spáry bez vzniku vzduchových bublin a dutin. Během otevřené doby je důležité vtlačit tmel do spáry vhodným nástrojem. Pro dokonalé uhlazení povrchu spáry je vhodný zředěný vodní roztok čisticího prostředku (cca 5 % až 7 %). V případě potřeby je možné ochránit okolí spáry krycí páskou. Po aplikaci lepidla je důležité odstranit krycí pásku ještě před jeho zaschnutím na povrchu a vyhladit povrch roztokem čisticího prostředku. Vytvrzený spoj je částečně přetíratelný barvami. Vhodné jsou akrylátové barvy na bázi vody.

Síla, vysoká počáteční pevnost, a možnost lepení široké škály materiálů, to je Pattex ONE FOR ALL.

Více informací naleznete na www.pattex.cz

Akční letáky