Od výrobců profesionálů si můžete zakoupit například mechové nástěnné dekorace anebo mechové obrazy. Dobře se zpracovává jak mech přírodní, tak mech speciálně vysušený. Ten se dá zakoupit v hobby marketech pod označením dekorační či stabilizovaný (mumifikovaný) mech. V nabídce prodejců objevíte také umělý mech.

Máte-li kreativního ducha a šikovné ruce můžete se sami pustit do některé z dekorací vyrobených z mechu. Vesměs se jedná spíše o miniaturní dekorace, na které nebude třeba velké množství materiálu. Malé drobné dekorace můžeme vystavovat i po dvou či třech kusech, vždyť co je malé, to je milé.

Nejčastěji mechem obalujeme polystyrenové nebo slaměné základy věnců, které pak dále přizdobujeme podle fantazie nebo podle předlohy.

Miniaturní mechové stromečky

Miniaturní mechové stromečky jsou hezkou ozdobou, na jejíž výrobu budete potřebovat dřevěné polínko, mech, zajímavou dekorační nádobu, štěrkovou drť anebo menší oblázky. Podle velikosti připravené nádoby vyberte odpovídající dřevěné polínko. To vložte do středu nádoby a obsypejte je štěrkem nebo drtí, a to tak, aby se v základně nehýbalo. Okolo polínka aranžovacím drátkem připevňujte mech. Z mechu tvarujte zároveň miniaturní stromeček. Nakonec všechen mech po celém obvodě ještě dostatečně upevněte drátkem. Více utáhněte tam, kde chcete, aby se stromek zužoval, naopak povolte v místech, kde má být stromek širší, nebo v tomtéž místě přidejte další vrstvu mechu.

Mechové koule z polystyrenového základu

V hobby obchodech a v aranžerských potřebách seženete polystyrenové koule mnoha velikostí. Jednoduše na jednotlivé koule přiložte mech a obvažte jej po obvodu koule v několika směrech zeleným měkkým aranžovacím drátkem. Mechem nazdobené koule můžete dále přizdobit anebo je nechat jen zelené mechové. Dvě tři koule v zajímavé misce uložené na dobře viditelném místě budou zajímavou dekorací.

Mech jako výplň květníků

Některým rostlinám se daří lépe ve vlhké půdě. Pokud zapomeneme na jejich zálivku, může nastat problém a květiny mohou vyschnout a odumřít. Abychom takovým škodám na pokojovkách předcházeli, opatříme si mech, kterým pokryjeme volný povrch zeminy v květináči, čímž zabráníme odparu vody z půdy. Květiny pěkně vyniknou nad zeleným mechovým podkladem a bude se jim navíc i lépe dařit v našich teplých bytech s ústředním topením. Takové vylepšení můžeme připravit například pro rychlené cibuloviny, jako jsou hyacinty, krokusy, tulipány nebo konvalinky. Překrásně tak vypadají i velké mísy s vysazenými orchidejemi.

Dekorace sváteční tabule

Čeká-li vás v rodině slavnostní událost v podobě svatby, a vy si marně lámete hlavu, jak vyzdobit slavnostní tabuli, můžete i v tomto případě vsadit na mech. Stačí vyzdobit střed sváteční tabule, přidat sklenice na stopce, které rovněž vyložíte kousky mechu, na něj položíte malou čajovou svíčku a máte krásný jednoduchý svícen. Mezi kousky mechu na navlhčené podložce vydrží i zapíchané jednotlivé květy, kterými se dá tato dekorace přizdobit. Podobnou tabuli lze přichystat například i u příležitosti velikonočních svátků, na mysliveckou hostinu nebo na oslavu narozenin. Florexovou podložku ve tvaru srdce pokrytou mechem a přizdobenou bílými květinami pak využijte jako dekoraci na auto nevěsty.

Mechové obrazy

Marně pátráte již delší dobu po nějaké stylové nástěnné dekoraci do vašeho interiéru? A co byste řekli mechovým obrazům? Zvláště tam, kde nejsou dobré podmínky pro pěstování klasických pokojových rostlin, můžete plochu ozvláštnit například mechovým obrazem na míru. Jedná se bezúdržbovou záležitost, neboť i když je k tvorbě takového obrazu použit přírodní mech, je vláha z něj nahrazena ekologickým konzervantem. Ten nezpůsobuje žádné potíže ani mechům, které si díky němu zachovají svou barvu i konzistenci, ale ani lidem nebo našim domácím mazlíčkům. Přirozený vzhled mechu je tak zachován po dlouhá léta.

Zdroj: Youtube

Miniaturní zahrádky v lahvích

Rádi byste pěstovali některé rostliny opravdu netradičním způsobem? Zkuste je umístit do miniaturní zahrádky v láhvi. Pro dobré hospodaření s vodou můžete využít mech a skleněnou zahrádku osadit celou řadou vhodných rostlin, jako jsou například netíky a další kapradiny, pepřince, tlustice. Ty jsou skvělé pro pěstování v uzavřených nádobách, do otevřených nádob kromě mechu umísťujeme hlavně drobné orchideje, mini begónie, starčeky, tlustice, mini agáve a tylandsie.

Jak je vidět, výběr dekorací, kde hlavní roli hraje mech, je opravdu hodně. Zvažte tedy, jaký prostor jim můžete vyhradit u vás doma a podle toho pak vyberte tu pravou interiérovou dekoraci pro váš byt.