Příroda je k nám štědrá a po dlouhém období sucha nám dopřává vydatné dešťové srážky. Pomalu ale jistě se začínají v lesích objevovat hnědé, žluté nebo červené klouboučky hub. Houbaři nelení a hned ráno vyráží na lov. Jste mezi nimi? Na co byte měli při své cestě za houbovým úlovkem dávat pozor? Především se nefixujte jen na les. Houby rostou téměř všude. Narazíte na ně na loukách, vřesovištích, ale i v mokřadech, kde si hezky hoví ve svém mokrém podhoubíčku. Zkrátka mějte oči otevřené.

Na videu uvidíte, jak můžete využít speciální mobilní aplikaci při rozpoznávání hub:

Zdroj: Youtube

Kde podle mykologů najdete houby?

Typ lesa

Některé druhy hub preferují určité typy lesů. Například hřiby často rostou v listnatých nebo smíšených lesích, zatímco muchomůrky se mohou objevit spíše v lesech jehličnatých.

Houby jsou vázány na stromy

Hubám se daří nejlépe tam, kde rostou vhodné hostitelské stromy. Může jít o specifické druhy stromů, jako jsou dub, borovice, smrk nebo buk.

Vlhkost je rozhodující

Místa s vyšší vlhkostí jsou obvykle vhodnější pro růst hub. To může zahrnovat oblasti poblíž potoků, řek, rybníků nebo místa s vlhkým podkladem.

Stinná místa

Místa s částečným zastíněním nebo podrostem listnatých stromů mohou poskytovat ideální podmínky pro růst hub.

Tlející organický materiál

Hubám vyhovují místa s hojným zvětralým organickým materiálem, jako jsou pařezy, dřevo, listí a jehličí.

Půda

Některé druhy hub se vyskytují výhradně na určitém typu půdy, jako je například kyselá nebo vápenitá půda.

Houbařská místečka

Zeptejte se místních zkušených houbařů na místa, kde rostly houby v minulých letech. Většinou svá místa tají, ale najdou se někteří, co se s vámi o tyto cenné informace rádi podělí.

Listnaté lesy

Jak už bylo řečeno, houby jsou vázané na určitý druh stromů. V listnatých lesích najdete zejména hříbky – hřib dubový, plstnatý neb žlutomasý. Sem tam vás může překvapit urostlý kozák habrový, ryzec syrovinka, nebo liška. Abyste to měli pestřejší, cestu k úlovku mohou lemovat holubinky, mochomůrka růžová neboli masák, penízovky nebo jedovatý stroček. Při troše štěstí můžete pod duby, habry či buky narazit na hřib královský. V žádném případě ho nesbírejte! Je sice jedlý, ale vzácný. Pokud ho utrhnete, riskujete pokutu 50 000 Kč. Smaženice z něj by vás přišla tedy hodně draho.

Smrkové lesy

Vyskytují se jak v horkých oblastech, tak v nížinách. Co se týče hub, nabídka není zase tak bohatá, zažijete však minimálně příjemnou procházkou. Smrkové lesy vás uctí zejména hřiby smrkovými a hnědými (zvanými také suchohřiby), hořčáky a hřibem kovářem. Pozor, hřib kovář nikdy neochutnávejte syrový, protože je v tomto stavu jedovatý! Jakmile ho ale dlouze tepelně upravíte, nic vám nehrozí. Při procházce smrkovými lesy můžete narazit i na spoustu jedovatých či halucinogenních hub jako jsou lysohlávky.

Borové nebo smíšené lesy

Většinou jde o lesy na skalním podkladu. Půda je tu chudší na humus, ale přesto houbaři nepřijdou zkrátka. Můžete narazit na hřib borový, klouzka bílého, klouzka zrnitého, hřib peprný, strakoše, čirůvku zelánku, lišku obecnou, hřib hnědý nebo ryzec pravý. Samozřejmě nebudou chybět ani holubinky.

Pole, lesní mýtiny a stepi

Na těchto místech se voda udržuje méně než v lesích. Houby tady rostou trochu kratší čas. Nicméně i tak stojí za to se po nich podívat. Na dobře hnojených loukách vás může mile překvapit nejen rodinka žampionů! K vidění jsou tu i bedly, špička obecná, závojenka podtrnka nebo čirůvka májovka, která nejlépe vynikne ve smetanové omáčce.

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články

Zdroje: tn.nova.cz, www.dokoran.cz, www.ctidoma.cz