Vítejte opět v éře módy 80.let, která se vyznačovala nejen svou dravou barevností, ale i odvážnými siluetami, mini džínovými kraťasy, koženými bundičkami, účesy s trvalou a disco hudbou ve společnosti neonových točících se koulí.

Pokud chcete být „in“ měli byste mít i v letošním roce ve skříni pár základních kousků, které kdysi hrály prim. O které se jedná konkrétně?

Chcete znát módní trendy v 80. letech? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu The retro show:

Zdroj: Youtube

Móda 80. let

Styl 80. let byl vlastně reakcí na 70. léta, kdy ikony jako jako Farrah Fawcett , Jane Birkin a Patti Smith , zahájily éru hippies  a boho. Nosily se hlavně volné šaty, odvážných vzorů, zvonové kalhoty a minisukně. Osmdesátky byly ve znamení rebelství a do módy přišel tvrdší styl a k tomu i náležité ozdoby.

Vycpávky ramen

Vycpávky ramen byly v 80. letech symbolem síly a moci a nosily je jak ženy, tak muži. Dnes se vycpávky ramen vrací v modernějším provedení a dodávají outfitům šmrnc a eleganci. Existuje mnoho variant vycpávek ramen, od subtilních polštářků až po výrazné ramenní polštáře. Můžete je nosit v saku, tričkách, košilích, svetrech, a dokonce i v šatech.

Kalhoty s vysokým pasem

Této době kralovaly siluety s vysokým pasem. Momentálně se tento střih označuje jako Mom jeans. Džíny se tehdy vyráběly z denimu, který poprvé nosily ženy ve 30. letech. Jednalo se o pevnou a trvanlivou bavlněnou tkaninu v keprové vazbě, ze které se šily jeansové oděvy.

Pokud tedy patříte k lidem vyššího vzrůstu, jistě si alespoň jeden typ těchto kalhot pořiďte. Zdůrazňují lichotivě pas, a ještě víc prodlužují nohy. Můžete je nosit k tričkům, košilím, svetrům, a dokonce i k crop topům. Kalhoty s vysokým pasem jsou dostupné v široké škále střihů a materiálů, takže si každý najde ten pravý kousek pro sebe.

Plísňáky

Pokud chcete být opravdu styloví, vsaďte na tvz. plísňovou riflovinu. Kdysi se jednalo denim ošetřený chlórem, aby se dosáhlo vybělené a flekaté barvy. Tento populární módní trend odstartovali surfaři v Kalifornii během 60. let, ale synonymem desetiletí se stal až v 80. letech.

Tehdy začali tento styl používat hlavně hard rockoví a heavymetaloví hudebníci. V této době lze plísňáky zkombinovat s bílým tričkem, anebo šik košilí či halenkou. Skvělým doplňkem je i jeansová bundička ze stejného materiálu jako kalhoty.

Vizuálně nápadné oblečení

Oblečení 80. let je typické i svou nepřehlédnutelností. Bylo ušité z materiálů se zvířecími vzory, nejčastěji zebřím, leopardím, hadím, anebo tygřím. Oblíbené byly i lesklé a neonové materiály. Čím bylo oblečení nápadnější, tím více odpovídalo tehdejším trendům.

Začala móda roztrhaných kolen, triček s odvážnými nápisy a také dámského upnutého sportovního body doplněného lesklými legínami a návleky na lýtkách. Vše samozřejmě v co nejpestřejších barvách.

Související články

Zdroje: www.bestlifeonline.com, www.blog.ccc.eu, www.moda.cz