Inspirace pro prázdninové námořnické stolování
Zdroj: Pavla Jelínková

Námořnická hostina: Miska jako loď, ubrousky jako plachty

Prázdninovou náladu vykouzlíte i doma na zahradě: loď s nákladem chipsů, plující muffiny, plachty z ubrousků...  a námořní slavnost může začít.

Miska na dobroty jako lodička


Potřebujeme

pevný papírový karton (ze staré krabice), tužší barevné papíry (např. papírové tašky), lepenku na papír, lepidlo, nůžky, tužku, tavnou pistoli, špejli

Základní díly lodičky Základní díly lodičky Zdroj: Pavla Jelínková

Postup

Z kartonu vystřihneme dno loďky, boky, zadní část a podpěrný proužek pro stěžeň. Z barevných papírů pak dvě plachty, větší a menší. Jednotlivé díly loďky k sobě slepíme lepenkou.

Vystřihneme ještě jednou oba boční díly a záď z barevného papíru (stříháme s 1cm přídavkem na založení) a kostru loďky jimi oblepíme. Dovnitř loďky vlepíme podpěrný díl, do kterého uprostřed uděláme malou dírku na protažení špejle (stěžeň).

Lodička připravená k vyplutí Lodička připravená k vyplutí Zdroj: Pavla Jelínková

Horkým lepidlem připevníme na špejli obě plachty a vlaječku. Špejli protáhneme dírkou v příčném dílu a kapkou horkého lepidla ještě připevníme ke dnu loďky.

Příprava plachty pro muffinová plavidla Příprava plachty pro muffinová plavidla Zdroj: Pavla Jelínková

Mufiiny připlouvají


Potřebujeme

kratší špejle, tavnou pistoli, barevné papíry

Námořnický muffin Námořnický muffin Zdroj: Pavla Jelínková

Postup

Z papíru vystřihneme plachty různých barev, pro každou špejli dvě – větší a menší. Z další barvy vystřihneme dvojité vlaječky. Vlajku obtočíme kolem vršku špejle a slepíme k sobě. Kapkou horkého lepidla pak připevníme obě plachty - z každé strany špejle jednu.

Obyčejné ubrousky jako neobyčejná dekorace Obyčejné ubrousky jako neobyčejná dekorace Zdroj: Pavla Jelínková

Vítr se opře do plachet...

Na každou „plachtu“ budeme potřebovat dva ubrousky kontrastní barvy. Ubrousek necháme rozložený na polovinu. Uchopíme levý spodní růžek a překlopíme ho tak, že bude ležet na pravém spodním rohu a vznikne trojúhelník. Pravou polovinu trojúhelníku přeložíme zpátky na levou. Totéž provedeme s pravou polovinou ubrousku – rozložíme ji do trojúhelníku tak, že pravý spodní roh bude spočívat na levém spodním rohu. Přeložíme všechny části k levé straně a uhladíme je – máme čtyři spojené trojúhelníky.

Svinování ubrousků Svinování ubrousků Zdroj: Pavla Jelínková

Uchopíme volné růžky a stočíme je kolem pevné tyčky (může to být tužka, vařečka apod.), aby se rohy pěkně nakroutily. Stejně tak postupujeme u druhého ubrousku. Ubrousky přeložíme přes sebe a začneme do sebe postupně nasouvat jednotlivé růžky. Čím pevněji jsme ubousek naondulovali, tím lépe bude výsledný tvar držet.

Akční letáky