Jedním ze symbolů Velikonoc je bezpochyby pomlázka. Uplést si ji můžete i pokud se na koledu nechystáte, pomlázka perfektně doladí vaši velikonoční výzdobu.

Pletení pomlázky krok za krokem

Nařežte si vrbové proutky a vyberte osm zhruba stejně dlouhých a silných kusů a jeden další tenčí proutek na rukojeť.

Před pletením si proutky srovnejte od špičky a na silnějším konci je seříznete na stejnou délku. Slabším proutkem je svažte dohromady a vytvořte z něj rukojeť. Vázací proutek na širší straně seřízněte nebo ho rozpulte. Zasuňte doprostřed mezi ostatní zbylé proutky.

Postupně omotávejte kolem všech osmi proutků od spodního konce pomlázky směrem k její špičce. Úvazek silně utahujte, jednotlivé smyčky je potřeba vrstvit těsně vedle sebe. Nakonec tenký proutek zapleťe mezi svazek pomlázky, pokud je správně utažený, nebude se rozvazovat.

Pomlázku začněte plést od rukojeti směrem ke špičce. Osm proutků rozdělte na dvě poloviny, do každé ruky vám vyjdou čtyři pruty. Pruty v levé ruce si rozdělte na polovinu, tedy dva a dva pruty. Proutek nejvíce vpravo (vnější prut na pravé straně) protáhněte mezerou mezi proutky na levé straně a vraťte ho zpět napravo, ale tentokrát na vnitřní stranu.

Postup opakujte zrcadlově na druhé straně, pruty v pravé ruce si tedy rozdělte na dvě poloviny a mezerou protáhněte prut z vnější levé strany. Opět ho vraťte na levou stranu, ale dovnitř, takže se stane prutem vnitřním. Postupujte stále stejně, vnější prut z jedné strany protáhněte mezerou mezi pruty na druhé straně a vraťte ho zpět, ale na vnitřní stranu. Pravidelně střídejte pravou a levou stranu, z počáteční motanice se vám velmi brzy začne rýsovat úhledná pomlázka čtverhranného tvaru.

Na konci pomlázky si nechte dost prostoru pro uvázání. Mezi pruty vložte provázek nebo mašli, kterou zaplete mezi proutky. Jednoduše pokračujete v pletení stejným způsobem jako u zbytku pomlázky. Volné konce pentle pak svažte a utáhněte, aby se pomlázka nerozmotávala.

Pomlázku můžete zpevnit i pomocí dalšího proutku, postupuje se stejně jako při vytváření rukojeti, proutek zasuňte mezi ostatní a pevně obtáčejte kolem svazku prutů. Na závěr seřízněte přebytečné konce na špičce i silnějším konci pomlázky, zkraťte také konec vázacího proutku v rukojeti.

Na postup se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube