K nejpěknějším houbám patří bezesporu ty nejedlé a jedovaté.
Zdroj: Profimedia

Poznáte nejedlé houby? Tenhle test zvládne málokterý Čech

Vyznáte se v nejedlých českých houbách? Udělejte si krátký test nejedlých hub, na které můžete narazit v našich lesích. Možná, že je potkáte letos právě vy. Znáte opravdu dobře nejedlé druhy hub? Vyzkoušejte svoji paměť a vědomosti. 

Zdroje: living.iprima.czwww.idnes.czcs.wikipedia.org

Nejedlé houby u nás, které houbaři zaměňují

I když se může z obrázku zdát, že možnost záměny nehrozí a říkáte si v duchu, že ta houba vypadá docela jinak či na první pohled jedovatě, houbaři chybovali a chybují. Může za to nejen neznalost, ale také různé pověry nebo doporučení, jak udělat z nejedlé houby jedlou a podobně.

Navíc všichni dobře víme, že v lese houby málokdy vypadají jako na obrázku, a navíc v různých vývojových stádiích mohou být i ty nejedlé téměř k nerozeznání od jedlých a chutných druhů. Často obrázek nebo pohled totiž nestačí. Houbu je nutné prozkoumat a všímat si rozdílů v barvě, klobouku a třeni či prstenci, někdy je nutné houbu naříznout či v bezpečných případech ochutnat. 

Poznáte houbu na obrázku?

1. Je to ...

a) hřib žlučník

b) hřib peprný

c) hřib koloděj

Hřib žlučník známý jako žlučák nebo hořčák. Nejedlý, ale velmi krásný hřib.  Zdroj: Kletr / Shutterstock

2. Jde o houbu s názvem...

a) hřib medotrpký

b) hřib kříšť

c) hřib satan

Hřib satan (Rubroboletus satanas) Hřib je to majestátní velikosti, bohužel však nejedlý.  Zdroj: profimedia.cz

3. Na obrázku je ...

a) pečárka záprašná

b) pečárká ovčí

c) žampion polní

Pečárka nebo také žampion záprašný je nejedlý. Mezi pečárkami čili žampiony jsou i nejedlé druhy. Zdroj: Profimedia

4. Je to ...

a) bedla chřapačova

b) bedla červenající

c) bedla vlnatá

Bedla červenající nebo také třepivá. Znáte název této nejedlé bedly? Zdroj: John Navajo / Shutterstock

5. Jede o ...

a) muchomůrka růžovka

b) muchomůrka tygrovaná

c) muchomůrka šedivka

Muchomůrka tygrovaná se dá splést s růžovkou. Tuto muchomůrku si můžete splést s jedlou příbuznou především v ranném stádiu růstu.  Zdroj: Wikipedia.org / George Chernilevsky

6. Na obrázku je ...

a) lištička pomerančová

b) liška obecná

c) liška Freisova

Lištička pomerančová je nejedlá a velmi se podobá lišce obecné čili kuřátku. Poznáte nejedlou houbu na obrázku? Zdroj: Profimedia

7. Je to ...

a) holubinka jízlivá

b) holubinka mandlová

c) holubinka vrhavka

Holubinka vrhavka je nejedlá, ale zaměnitelná s jinými jedlými holubinkami. Sbíráte holubinky? A vyznáte se v nich opravdu dobře? Zdroj: Profimedia

8. Jde o houbu s názvem ...

a) muchomůrka hlíznatá

b) muchomůrka zelená

c) muchomůrka šedivka

Muchomůrka zelená / AMANITA PHALLOIDES Muchomůrky jsou často velmi pěkné houby.  Zdroj: Profimedia

Odpovědi k obrázkům testu nejedlých hub

1. a) Hřib žlučník nebo také hřib žlučový čili hořčák (Tylopilus felleus) je dobře známý a také hojně se vyskytující nejedlý hřib. Rourky jsou bělavé, později narůžovělé. Třeň a klobouk mohou být žlutavě okrové až krémové, velmi světle hnědé či béžové.

2. c) Hřib satan, lidově nazývaný také kardinál, jenerál, krvák či blivák (Rubroboletus satanas) je jedovatý. Patří k hřibům modrajícím a je to největší hřib, který se na našem území vyskytuje.

3. a) Pečárka zápašná čili žampion zápašný (Agaricus xanthodermus) patří k mírně jedovatým houbám. Po konzumaci se otrava projevuje bolestmi, zvracením a trávícími obtížemi.

4. b) Bedla červenající nebo také třepivá či krvavějící byla dříve považována za jedlou, nicméně se během posledních několika desítek let objevilo několik otrav a jeden případ úmrtí. Odborníci se domnívají, že jedovatost je otázkou konkrétního poddruhu, patrně pozřením bedly červenající český (Chlorophyllum rhacodes var. bohemica), případně může jít o citlivost a zdravotní stav konzumenta.

5. b) Muchomůrka tygrovaná, panterová nebo také tygrovitá (Amanita pantherina) je halucinogenní a jedovatá. Nejčastěji bývá zaměňována s oblíbeným masákem čili muchomůrkou růžovkou nebo také jedlou muchomůrkou šedivkou.

6. a) Lištička pomerančová (Hygrophoropsis aurantiaca) je podobná lišce obecné čili kuřátku. Dužninu má však bílou a vatovitou. Není jedovatá, ale rozhodně nejedlá, její chuť je prý až odporná.

7. c) Holubinka vrhavka (Russula emetica) je mezi holubinkami jednoduše zaměnitelná. Už podle názvu jde o houbu nejedlou, způsobující zažívací obtíže a zvracení. Problémy jsou po konzumaci dočasné a požití nezpůsobuje žádné známé trvalé následky.

8. a) i b) Muchomůrka zelená, resp. muchomůrka hlíznatá (Amanita phalloides) je nejjedovatější houba Evropy a Severní Ameriky. Tato smrtící muchomůrka je zaměnitelná s některými žampiony. Je nejspíš také opravdu chutná a ani tepelnou úpravou na jedovatosti neztrácí.

Akční letáky