obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nekonečný sprej

„Jako kutilové potřebujeme často povrchově upravit drobné výrobky, ale nechce se nám použít stříkací pistoli nebo štětec, protože je pak musíme pracně čistit. Zkusil jsem pro tyto účely upravit použitý sprej,“ píše Pavel Bednařík.

Čištění stříkací pistole nebo štětce může opravdu zabrat víc času než sama kutilská výroba či oprava nějakého předmětu v domácnosti, v dílně, autě či na zahradě.

Nevýhodou kupovaných sprejů s nátěrovými hmotami je zase jejich jednorázové použití, malý či naopak příliš velký objem a samozřejmě cena.

Pavel Bednařík z Bystřice pod Hostýnem si proto z použitých sprejů vyrobil hned sérii stříkacích nádobek. 

Nekonečné spreje vlastní výroby může stále doplňovat, a to jak nátěrovou hmotou, tak tlakem potřebným pro nástřik. Tady jsou jeho rady a zkušenosti.

Sprej, rám z pásoviny, pneuventilek

„Do dna prázdné nádoby jsem vyvrtal otvor.

Na sprej jsem z ocelové pásoviny o průřezu 3x30 mm zhotovil klec, do jejíž dolní spojovací části jsem vyvrtal otvor pro uchycení ventilu z autoduše nákladního automobilu.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Na ventil jsem zespodu sekundovým lepidlem přilepil pryžové těsnění.

Nádobku jsem do jedné poloviny naplnil naředěným lakem, vložil do klece z pásoviny, kterou jsem následně sešrouboval tak, aby těsnění ventilku pevně dosedlo na otvor ve dně nádobky.

Poté jsem sprej kompresorem s nástavcem na foukání autoduší natlakoval na 3 bary (atm).

S používáním i kvalitou lakovaného povrchu jsem byl velmi spokojen.

Nyní mám již několik takto upravených sprejů pro různé barvy.

Po práci sprej otočím dnem nahoru, vzduchem ze spreje profouknu trysku, otvor ve dnu zazátkuji a sprej v této poloze uložím třeba do odříznuté plastové láhve.“

Nátěrove hmoty pro spreje 

„Jako náplně používám

  • vodou ředitelná a lihová mořidla,
  • vodou ředitelné barvy a laky,
  •  nitrocelulózové laky.“

Ing. Pavel Bednařík, Bystřice pod Hostýnem

Akční letáky