Dejte starým věcem šanci a vdechněte jim nový život. Místo nepotřebného odpadu vám mohou pod rukama vzniknout nové a užitečné výrobky, které v domácnosti ještě plně využijete.

Zkuste si vlastnoručně vyrobit nový noční stolek nebo odkládací skříňku na chalupu z vysloužilého dřevěného chlebníku. Pokud vám doma zrovna žádné chlebníky nepřebývají, můžete si je za pár korun pořídit v obchodě nebo na internetu.

Na podrobný postup výroby se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu Beliani:

Zdroj: Youtube

Chlebníky ošetřete

Budete potřebovat 2 ks chlebníků, které je nejprve potřeba připravit na nový nátěr barvy. Proto je řádně očistěte, případně i odmastěte. Povrch dřeva vyhlaďte jemným smirkovým papírem nebo brusnou houbou. U každého chlebníku přelepte obě boční strany a úchytky na otvírání papírovou lepící páskou, půjde o ochranu před nánosem nové barvy. Díky tomu bude stolek dvoubarevný.

Můžete začít s nátěrem

Následně si důkladně promíchejte barvu ve vámi zvoleném odstínu, vhodný je například balakryl. Pak natřete plochým štětcem přední stranu chlebníku včetně dvířek. První vrstvu nechte schnout zhruba 2 hodiny, poté ji lehce zbruste a naneste druhou vrstvu nátěru.

Nábytkové nohy

Protože budete potřebovat 4 dřevěné nábytkové nohy, můžete si je sami vyrobit z kousků dřevěného odpadu nebo si je za pár korun pořídit v obchodě. Můžete je nechat v přírodním odstínu, ale vždy je nalakujte transparentním lakem.

Pokud je chcete mít barevné, přetřete je zvoleným odstínem barvy. Lak či barvu důkladně promíchejte a aplikujte je ve dvou vrstvách s odstupem přibližně 2 hodin.

Místa pod krycí páskou

V tento moment odstraňte krycí pásku a natřete zbylé části nočního stolku, tedy úchytky, boky a odkládací plochu.

Můžete začít sestavovat

Když budou veškeré natřené plochy suché, můžete začít stolek sestavovat. Na jednu boční stranu obou chlebníků připevněte šrouby vždy 2 nohy. Pak naneste štětcem lepidlo na dřevo po celém obvodu zadní stěny prvního chlebníku a druhý na něj opatrně přiložte.

Po zaschnutí lepidla stolek obraťte a postavte nohama na zem. Horní část vám poslouží nejen na knihu, ale i na lampičku či květinu, vnitřní prostory na odkládání drobných věcí.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, www.ceskykutil.cz, www.cistedrevo.cz