Modrý přehoz
Zdroj: Shutterstock.com / Africa Studio

Oblečte domov do vlny. Bude mu slušet

Pletení a háčkování, tradiční ruční práce, které v poslední době jako by chytly druhý dech a nabraly nový moderní směr. Pletenin se chopili i světoví designeři, kteří navrhují stále nové a nové pletené výrobky, a tak díky nim naše domácnosti začínají získávat naprosto ojedinělý vzhled.

Pletenina sluší květináčům, hrnkům i vázičkám 

Obaly na květináče jsou jednou z možností. Obaly na květináče jsou jednou z možností. Zdroj: Shutterstock.com / Zagor Inna

Zapomeňte pro tentokrát na dečky a svetříky a porozhlédněte se po svém bytě. Co všechno by se tu dalo obléct do pleteniny?  Zkusit můžete květináče, konvičky na čaj, hrnečky, dózičky nebo vázičky. Zvolíte-li vhodný materiál a odpovídající barvu, váš interiér to krásně opticky sjednotí a vašemu domovu to dodá příjemnou atmosféru a hřejivý pocit, který je zvlášť uprostřed zimy velmi potřebný.

Návlek na lampu a lustr

Nebo jste zatoužili po designovém doplňku a rádi byste měli doma lampu a lustr z vlny? Ani to není žádný problém! Postačí, když na již existující stínidlo upletete, případně uháčkujete rozměrově vhodný návlek. Doporučujeme ho uplést na zapínání a opatřit jej knoflíky, bude se vám snadno sundávat, když ho budete chtít vyměnit za jinou barevnou variantu anebo prát, jakmile se zapráší.

Obleček na úložný box

Také úložným boxům nejrůznějších velikostí a tvarů perfektně padnou pleteninové návleky. A pokud se vám třeba právě nechce brát do rukou jehlice pouštět se do pletení, můžete k dekoraci použít nějaký zachovalý svetr, který už nevyhovuje módním trendům, a uzpůsobit ho velikostně právě pro úložný box.

Pletený kabátek na věšáky

Rozčilují vás neustále v šatníku věšáky, z nichž všechny věci sjíždějí a padají dolů? Pak byste měli vyzkoušet další ze skvělých pletených  vychytávek -  uháčkujte anebo upleťte na míru všem svým ramínkům pěkný kabátek.  Vaše trička, halenky a mikiny už zůstanou pěkně viset na svém místě.

Pufy všech velikostí a barev

Posaďte se a udělejte si pohodlí. Posaďte se a udělejte si pohodlí. Zdroj: Shutterstock.com / Sponuka

Do obývacího pokoje se vám může hodit praktický pletený, nebo háčkovaný puf. Je to rovněž mimořádně praktická a zábavná věc do dětského pokoje. Děti obvykle odmítají při svých hrách sedávat na židličkách, to si raději sednou na koberec anebo zvolí něco měkkého jako například polštáře nebo pufy. Ve veselých barvách vytvořené pufy si zamilují hned. Na jaře a v létě můžete puf využít i k sezení na balkoně nebo na terase. V obývacím pokoji vám mohou posloužit stejně dobře jako podnožky ke křeslu anebo je využijete v případě početnější návštěvy, kterou už nemáte kam jinam usadit.

Návleky na stoličky a židle

Pletený polštář a pléd ve skandinávském stylu. Pletený polštář a pléd ve skandinávském stylu. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Polštářky, pletené návleky na stoličky, židličky, ale klidně i veliké hřejivé deky třeba z hrubé ovčí vlny mohou být skvělým doplňkem vašeho bydlení, zvláště pokud jej máte zařízené v severském skandinávském stylu. Když si vybavíte, jak umí být pletenina jemná a hebká na dotek, jistě se stane tento styl záhy vaším favoritem. Polštáře, těch není nikdy dost, tak si na zimu pořiďte hned několik. Vyniknou na nich střídavě použité velké i malé vzory a pochopitelně i různá tloušťka vlny zde sehraje svou roli. Takže už stačí jen si vybrat a pustit se do práce.  

Pletené a háčkované hračky pro děti 

Obléci do vlny můžete i nejrůznější drobnosti. Obléci do vlny můžete i nejrůznější drobnosti. Zdroj: Shutterstock.com / vlasna

A když už jsme zmínili děti, mají ty vaše vůbec nějakou tu pletenou nebo háčkovanou hračku? Jestli ne, je nejvyšší čas se pustit do výroby nějakého toho pleteného dárku. Ten v nich podpoří nejen hravost a fantazii, ale možná i jejich budoucí lásku k ručním pracím.

Pletení na rukou a prstech 

Pletené výrobky zažívají opravdu nevídaný boom, a tak se čím dál častěji stávají designovými doplňky interiéru. Nemusíte nutně ovládat klasické techniky pletení, abyste si sami něco pěkného a originálního vyrobili. Můžete vyzkoušet například pletení na rukou (finger knitting).

Tímto způsobem vyrobené kousky mají velká oka, a tak se skvěle hodí pro tvorbu nejrůznějších plédů a přehozů. „Pletení na rukou“ je i název knihy, kterou vydala Lenka Sýkorová. Provází zde své čtenáře třinácti projekty, které podrobně seznamují s technikou pletení na rukou, prstech a dokonce i na hrábích. Pleteme na rukách a prstech, autorky Laury Struttové je název další knihy, tentokrát zahraniční autorky, která vám v ní nabízí 35 skvělých modelů do nového šatníku a pro váš domov.

Akční letáky