obrázkové kostky
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Obrázkové skládací kostky vlastní výroby

Vzpomínky na skládací obrázkové kostky patřívají k nejstarším zážitkům z útlého dětství. Jaroslava Štanglová z Prahy popisuje, jak snadno lze dnes tuto hračku vyrobit doma.

Skládačka má 12 kostek o hraně 3 cm a rozměr obrázkových motivů vyhovuje standardním fotografiím 9x13 cm. Nic však nebrání dvojnásobnému formátu pro 24 kostek.

Hra z polystyrenu

Těla kostek nařežeme z desky tvrzeného pěnového polystyrenu silného 3 cm. Lze je řezat podle pravítka, nebo si můžeme zhotovit jednoúčelovou řezačku:

  • Dřevěný hranolek (2) o síle 3 cm připevníme mezi dvě desky (1) ve vzdálenosti 3 cm od jejich okrajů. Mezi okraje přišroubujeme šikmo čepel odlamovacího nože (3).
  • Řezačku upevníme k pracovnímu stolu a jednoduchými protahy polystyrenové desky (4) odřežeme nejprve hranolky a z nich pak kostky. Pravidelnost a pravoúhlost dosáhneme společným řezáním několika hranolků.

řezačka řezačka Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Čím lepit

Vybrané rodinné náměty vytiskneme na samolepicí etikety formátu A4 (vždy čtyři obrázky na jeden list), obrázky vystříhneme, nalepíme na složený blok kostek a papír mezi kostkami prořežeme ostrým nožem.

Postup opakujeme na dalších stranách.

obrázkové kostky obrázkové kostky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Povrch kostek polepíme bezbarvou samolepicí páskou a na hranách ji pečlivě začistíme.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vytiskneme-li záběry na fotografický papír (nebo je necháme zhotovit ve fotolabu), můžeme je na kostky lepit oboustrannou lepicí páskou.

Lze použít i běžný kancelářský papír a disperzní lepidlo, papír se ale pak často pokrčí a výsledky jsou znatelně horší.

Výběr snímku

Při volbě námětu je důležité, aby byl obrázek dostatečně členitý bez prázdných a jednobarevných ploch a aby detaily byly srovnatelné s rozměrem kostek.

Jaroslava Štanglová

Akční letáky