Na výrobu jedné misky si připravíme dva listy zeleniny s pěknou kresbou a pokud možno tuhé (ideální je kapusta, ale je možné použít i zelí, římský salát, apod.), modelářskou sádru, gumovou misku na rozmíchání sádry, keramickou misku jako formu, lžíci nebo špachtli, potravinářskou fólii a akrylové barvy (bílou a zelenou), atestované pro přímý styk s potravinami

Postup

Rozmícháme sádru dle návodu a chvíli počkáme, až začne pomalu houstnout.

Mezitím obalíme keramickou misku fólií, vložíme do ní kapustový list a zalijeme sádrou zhruba do poloviny. Na sádru položíme druhý kapustový list tak, aby byl ve stejné poloze jako první (stonek na stonek), lehce přitlačíme, aby se sádra zvedla kolem listu, a případně ještě zatížíme druhou miskou.

Sádru necháme několik hodin (8–12) tvrdnout, pak listy vyjmeme z misky a opatrně je odloupneme ze sádrového odlitku. Sádra bude ještě poměrně vlhká a měkká, proto neodstraňujeme kousky, které jsou zaklíněné mezi záhyby listu!

Teď to chce trochu trpělivosti: musíme vydržet několik dní, až odlitek pořádně vytvrdne a vyschne. Pak se budou snáze odstraňovat zbytky listů. Až bude odlitek čistý, natřeme ho bílou akrylovou barvou.

Listovou misku můžeme nechat bílou a používat ji v tomto stavu, nebo ji natřít zředěnou zelenou barvou. Ještě, než zelená zaschne, přejedeme stonky a žilnatinu listu suchým štětcem, tím se barva setře a vystoupí bílý podklad.

Musíme počítat s tím, že sádra svojí křehkostí nenahradí keramiku a zacházet s ní jemně.