„Vybrala jsem ty rady, které jsem s větším či menším úspěchem vyzkoušela. Některá čištění je totiž třeba opakovat, než dosáhneme kýženého výsledku,“ upozorňuje autorka.

Elektrické a elektronické přístroje na sebe rády přitahují prach. Smícháme ocet a vodu v poměru 1:1, do roztoku namočíme jemný hadřík, důkladně jej vyždímáme a všechny vypnuté přístroje lehce otřeme.

Je v kuchyni cítit připálenina nebo cigaretový kouř? Jemným rozprašovačem rozstříkneme do prostoru ocet, ale tak, abychom zbytečně nepotřísnili nějaké předměty nebo nábytek.

Do zaneseného odpadu umyvadla nasypeme půl šálku jedlé sody, tu zalijeme šálkem octa, počkáme, až opadne pěna a poté potrubí propláchneme proudem horké vody. Tím se zbavíme i nežádoucích bakterií.

Roztokem teplé vody a octa půl na půl můžeme čistit žaluzie. Na ruku navlečeme bavlněnou rukavici, namočíme ji do roztoku a mezi dvěma prsty prach stíráme. Stačí, když přejedeme několik listů žaluzie a rukavice bude špinavá, proto ji vždy vymácháme a vyždímáme a znovu namočíme do roztoku.

Bílý vinný ocet lze použít na odstranění plísní, které vznikají na různých předmětech. Ocet zředíme vodou v poměru 1:1, při silnějším napadení použijeme ocet neředěný.

Do deci octa nasypeme asi dvě lžíce soli, roztokem silněji potřeme skvrnu na koberci, a až všechno zaschne, místo vyluxujeme. Pošlapaný koberec lze octem také oživit, stačí do vědra s vodou nalít asi dvě deci octa, zamíchat, namáčet smeták, nechávat okapat a koberec štětinami přejíždět jako při zametání.

Rozprašovačem naneseme ocet na nerezové předměty, které pak jemným hadříkem vyleštíme.

Stříbrné předměty je třeba nechat dvě až tři hodiny namočené v roztoku octa a sody v přibližném poměru 5:1, předměty potom opláchneme. Do roztoku však nedáváme šperky s drahými kameny nebo perlami, mohly by se znehodnotit.

Když se na botách objeví bílé mapy od sněhu, otřeme je hadříkem namočeným v octu.

Při renovaci zatuchlé místnosti nejdříve stěny, podlahu, dveře i okenní rámy omyjeme roztokem

  • vody (4 l),
  • octa (šálek),
  • jedlé sody (1/4 šálku),
  • čpavku (šálek).

Místnost důkladně vyvětráme, a pak teprve přistoupíme třeba k malování nebo k opravám.

Zbytky mýdlové pěny na umyvadle odstraníme octovým roztokem.

Markéta Svobodová