Na unikátní opravy jsou mistři v Japonsku

Už k vám na sociálních sítích také doputovalo kratičké video s ukázkou japonské techniky opravování rozbitých porcelánových hrnečků a misek spoji ze zlata? Poloha, přírodní zdroje i dějiny Japonska vedly národ k tomu, aby se místní naučili šetřit, opravovat a vylepšovat to, co už mají. Ani miniaturizace, kterou jsou Japonci proslulí, není náhodou, ale jen důsledkem již zmíněných podmínek. Opravování rozbitých hrnků a pojení střepů zlatem je nejen krásné, ale také funkční řešení. Japonci však rozhodně neskončili jen u keramiky.

Seznamte se se sashiko. Je to japonská technika, kterou lze opravit oblečení tak, aby bylo nejen funkční, ale také zajímavé. I když jde o velmi starý způsob jak se se záplatami a šitím poprat, Japonci udělali i v tomto případě z oprav oblečení téměř umělecký počin, jehož výsledkem je elegantní, ale i nadčasový design.

I sashiko může vypadat jako jedna záplata přes druhou, ale s pomocí krátkých stehů připomínajících tisk můžete vytvořit doma i takovéto kousky. Podívejte se na opravu džínů pomocí techniky sashiko pod taktovkou YouTube kanálu The Green Wrapper.

Zdroj: Youtube

Zalátejte díru barevnými bavlnkami

To, že je nápaditost a ruční zpracování unikátní a šmrncovní způsob, dokazují i články v Elle magazine nebo Anthropologie.com. Nebuďte šedou myškou! Nemusíte!

K technikám takzvaných „viditelných oprav“ (z angl. visible mending), které se nestydí za záplaty a šití, patří i mnohé další způsoby. Možná ani netušíte, že tu nejzákladnější techniku nejspíš umíte taky! Učili nás ji už na základní škole.

To nejobyčejnější, co můžete v těchto případech vyzkoušet, je látání. Jako na ponožkách, jen s barevnými nápadnými bavlnkami. Opravy se nemusíte snažit schovat. Udělejte z nich přednost!

Na díru záplatu!

Další velmi jednoduchou a zdobnou technikou je použití zajímavých záplat. Je to dozajista nejméně časově náročný způsob, jak opravit díry v oblečení. Přiznejte díru a nesnažte se překrýt ji stejně barevným kusem materiálu. Naopak použijte vzorované látky výrazně jiných barev, tak aby vám stylově pasovaly k šatníku i opravovanému kusu oblečení.

Sashiko je vlastně zdobné, ale poněkud náročné záplatování. Pokud spěcháte nebo vás taková práce nebaví, v obchodech s galanterií nebo online si můžete koupit nejen již připravené záplatky k přišití nebo zažehlení, ale také hotové výšivky. S pár kousky v barvách, které se budou doplňovat, vytvoříte osobitý kus oblečení docela jednoduše a velmi rychle.

U záplatování pozor na kombinaci materiálů

U záplat pamatujte, že pružnost obou materiálů by měla být podobná, aby se vám oblečení jednak nedeformovalo a také, aby se brzy záplata netrhala ve švech. Záplatu můžete rozhodně vložit i zevnitř. Déle vydrží větší záplaty, které vespod sahají ode švu ke švu čili nezakrývají jen dírku, ale jsou významně větší, abyste je mohli přišít v místech, kde je látka pevná a šití vydrží.

Související články

Zdroje: vogue.com, sustainably-chic.com