Opravu děravého svetříku zvládneme i bez šití.
Zdroj: Tatiana Foxy / Shutterstock.com

Jak neviditelně opravit díru na oblečení za pět minut bez jehly a nití?

Čas od času se přihodí, že se na oblíbeném kousku oděvu objeví díra. Ať už vznikne vaším přičiněním, nebo třeba díky působení šatních molů, není třeba se oblíbeného oblečení hned zbavovat. Poradíme vám, jak díru snadno zacelit, aniž budete potřebovat jehlu a niť.

Způsob, který vám představíme, je vhodný pro opravdu spíše drobnějších děr na běžných oděvech. Pro silně namáhané části oděvů či větší trhliny není ideální. V případě oprav na dražším společenském oblečení je ke zvážení zda nekontaktovat specializovanou, byť často velmi špatně dostupnou, firmu specializovanou na scelování oděvů. Naopak drobnější trhliny můžeme následujícím způsobem v domácích podmínkách velmi snadno a rychle opravit.

Fixační materiály a výztuhy se používají také při tvorbě patchworku. Fixační materiály a výztuhy se používají také při tvorbě patchworku. Zdroj: MaxCab / Shutterstock.com

Záplaty bez šití?

Co budeme potřebovat:

  • fixační materiál – nejlépe se hodí netkaná textilie opatřená přižehlovací vrstvou, např. ronofix. Seženete ji v textilních galanteriích.
  • pečící papír o něco větší než plocha žehličky
  • žehličku a žehlicí prkno

Díru můžeme překrýt zažehlovací záplatou. Díru můžeme překrýt zažehlovací záplatou. Zdroj: FotoHelin /Shutterstock.com

Opravu zvládnou i ti, kteří nemají se šitím žádnou zkušenost. Postup je velmi snadný. Opravovaný oděv obrátíme naruby a opravovanou část nejprve pečlivě dohladka přežehlíme.

Pak z fixačního materiálu vystřihneme kousek o trochu větší, než díra, kterou potřebujeme opravit. Žehličku bychom neměli nahřívat na vyšší teplotu, než odpovídá opravovanému oděvu. Pro fixaci se doporučuje teplota v rozmezí 95–120 °C.

Někdy můžeme opravenou díru překrýt nažehlovací aplikací. Někdy můžeme opravenou díru překrýt nažehlovací aplikací. Zdroj: Yuriy Golub / Shutterstock.com

Ideální je předem ozkoušet přilnavost fixačního materiálu na skryté části oděvu. Vystřiženým fixačním materiálem překryjeme díru, kterou jsme předem rukou co nejvíce zacelili. Pak položíme pečící papír – ten pomůže chránit žehličku před znečištěním přižehlovací vrstvou a zároveň chrání i samotnou opravovanou textilii. Pro fixaci materiálu postačí přibližně 10-15 vteřin působení žehličky. Při nažehlování nepoužíváme napařování. Pokud není zafixování napoprvé úspěšné, doporučuje se zvýšit tlak a čas působení. Naopak zvyšování teploty žehličky vhodné není.

Zdroj: chalupari-zahradkari.cz 

Akční letáky