Malé celuloidové panenky oblečené do černých háčkovaných kominických mundůrků byly v minulém století ozdobou nejednoho sekretáře či skleníku v mnohé české rodině, kde měly zabezpečit porci nezbytného štěstí.

K panenkám, které pamatují desítky či stovku let, přistupujeme obzvláště obezřetně a pečlivě vážíme všechny zamýšlené kroky, neboť je škoda přijít o jakoukoli relikvii, v nichž je zakomponována zručnost a um našich předků.

Postup

Panáčka odstrojíme (letité špendlíky nevyhazujeme), oděv a všechny součásti zlehka vypereme ve vlažné vodě s přidáním vlasového šamponu bez kondicionéru, necháme okapat a uschnout na vzdušném místě, poté šatičky vyžehlíme.

I když jsou tělo a údy v dobré kondici, opravíme stehy a švy na konci rukou a nohou tak, aby se dřevitá výplň nesypala.

V této fázi odejmeme i hlavu k samostatné opravě.

  • Prohlubeň na tváři odstraníme vodou navlhčeným kosmetickým tamponem, kterým jemně vytlačujeme papírmaš uvnitř hlavy do původní podoby. Letitý prach a mastnotu odstraníme vlažnou vodou, měkkým hadříkem a jádrovým mýdlem. Pracujeme rychle, neboť při pomalejší práci rozmočíme původní barvy, které se snadno stírají a vytvářejí nežádoucí fleky. Hlavu pak necháme důkladně uschnout.
  • Líčko Vašíka a otvory od špendlíků, které držely kominickou čepičku, doplníme správkovým olejovým tmelem, který nanášíme špachtličkou a roztíráme prsty doztracena. Doplněné místo ve vlasech zatřeme černou řídkou akrylátovou barvou (barvu na tvářičky je nutné míchat s velkým citem, aby přechod mezi novým a starým nátěrem nebyl ostře ohraničený).

Obleček vytvoříme ze staré kojenecké košilky; kalhotky a bekovku ušijeme nově, nové jsou i háčkované botičky s jazykem a na zavazování.

Přes rameno Vašíkovi dáme kožený váček s fazolovou municí a prakem.

Ing. Jarmila Novotná