Trámy, dřevěná schodiště a obkladová prkna vyniknou zejména tehdy, když je aspoň zčásti vidět kresba dřeva. Také kvůli vzhledu je třeba nejen v roubených, ale i ve zděných chalupách dřevěné prvky preventivně chránit některým z prostředků proti dřevokaznému hmyzu, plísním a houbám (Lignofix, Bochemit, Telurin apod.).

Protože dřevo dýchá a pracuje i po vysušení, vyplatí se v interiéru ošetřit povrch tenkou vrstvou některého lazurovacího laku (například Unikol, Lazurol a další) nebo disperzního laku (Tebas apod). Údržbu dřeva či obnovu nátěru zvládne i laik.

Proti vlhkosti pomůže olejová ochrana

Přírodní olejové přípravky

  • dřevo hloubkově impregnují
  • zachovávají pružnost dřeva
  • působí preventivně proti vysychání a tvorbě prasklin
  • mají vodoodpudivé vlastnosti
  • jsou odolné i vůči usazování nečistot

Chalupa, které slouží majitelům hlavně o víkendech, bývá zatížena zvýšenou vlhkostí, a to obzvláště v zimě a při nepříznivém počasí, když není vytápěna.

S tím se dá dopředu počítat a venkovní i vnitřní dřevěné prvky ochránit některým z přírodních olejových systémů určených pro venkovní použití.

Hodí se zejména k ošetření obkladů budov, na terasy, zahradní nábytek nebo pro okolí bazénu.

Podlaha ze dřevěných prken potřebuje odolný povrch

V chalupách bývaly podlahy z dřevěných prken. Jejich půvab nahradí například dřevěné palubky. Ale protože často vstupujeme ze zahrady přímo do obytných místností domu, podlahu je třeba chránit odolnou vrstvou laku, která umožní podlahu snadno zamést či vytřít a také uchová její krásný vzhled.

Použít lze epoxidové dvousložkové laky matné a polomatné nebo laky uretan akrylátové (např. Ekohost, Epolex).

Na stará vybroušená prkna s vytmelenými spárami se hodí také lak Mega od Bony (jednosložkový vrchní lak na vodní bázi, 100% polyuretan, kde je vytvrzující složkou vzdušný kyslík). Tento lak je určen k ošetření dřevěných podlah v interiérech budov, vystavených silnému provoznímu zatížení. Má vysokou odolnost proti oděru a vůči stopám po podrážkách bot. Dobře poslouží také na chatě nebo chalupě.

(hel), foto Shutterstock