vážka z lýka
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ozdobte si den vážkou z lýka

Krásné teplé léto k vám i v plískanici přiletí na křídlech vážky, kterou si upletete pro radost svou i svých blízkých. Stačí k tomu lýko a několik dalších pomůcek, které bývají doma běžně po ruce. Jak takovou vážku jednoduše vyrobit, to se dočtete v následujícím článku.

Zajímavá dekorace může být dárkem pro někoho blízkého nebo jen milým doplňkem květinové vazby. Lýková vážka potěší člověka už při výrobě: Vzniká rychle, během práce se dá popíjet čaj či káva, povídat, nápad zaměstná fantazii dětí. A hned je lidem veseleji a nic nevadí, že rozmarné počasí si za okny dělá, co se mu právě zlíbí.

vážka z lýka vážka z lýka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

K výrobě lýkové vážky potřebujeme

  • lýko v přírodní, oranžové a hnědé barvě
  • jehlu s větším ouškem
  • nůžky
  • niť
  • misku s vodou na průběžné (mírné!) navlhčování lýka

Jak na to

Tři dlouhé prameny lýka svážeme nití k sobě, svazek připevníme třeba na nohu od stolu a splétáme copánek asi půl metru dlouhý.
Na konci copánku uděláme přes prst velký uzel − to bude hlavička vážky. Konce necháme trošku delší, uděláme na nich dva uzlíky a tak vytvoříme tykadla.
Pak už mírně navlhčený copánek zkroutíme do čtyř smyček ve tvaru křídel, hlavičku nasměrujeme nahoru a delší konec – tělíčko dolů.
Vše převážeme hnědým lýkem. Tímtéž hnědým lýkem potom omotáme celé tělíčko od hlavičky až po zadeček, kde zbylé konce copánku zahneme dovnitř a zamotáme. Konec hnědého lýka můžeme jehlou vtáhnout do tělíčka.
Nyní do jehly navlékneme tenký delší pramen lýka a křídla volně prošijeme sem tam tak, abychom je příliš nezdeformovali. Konec návleku či začátek nového vždy pečlivě zapošijeme. Vážku položíme na teplé místo, aby jí „oschla křídla“ a pak už může letět na květináč, na záclonu, na kytici ze živých či suchých květů apod.

vážka z lýka - ilustrovaný návod vážka z lýka - ilustrovaný návod Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Olga Pikousová, České Budějovice

Akční letáky