Některým paletám se raději vyhněte

Množství dřeva, které putuje světem ve formě dřevěných palet, je obrovské. Není divu, že se ho lidé snaží nejrůznějšími způsoby zužitkovat. Výhodou je snadná dostupnost palet i jejich nízká cena. A tak slouží jako skvělý základ pro výtvory i méně zkušených kutilů. Zatímco některé palety se používají vícekrát, jiné jsou pouze jednocestné. Pozoruhodné jsou i druhy dřev, z kterých palety vznikly. Kromě běžných druhů (smrk, dub, olše) se objevují i dřeva velmi exotická, například mahagon, meranti, merbau, abachi, ipe, teak či ovangkol.

Pokud chcete palety použít pro tvorbu nábytku, neměli byste se zajímat pouze o cenu, ale především o to, jak byly ošetřeny. Prostředek, který byl pro jejich ošetření použitý, vám prozradí znaky, které jsou na průmyslově vyráběných paletách vypáleny. Pro stavbu nábytku a bytových doplňků se nejlépe hodí nové i staré europalety, využít můžete také düsseldorfské palety. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že prkna na horní části europalety jsou vedena na délku a je jich pět, naopak u düsseldorfské palety jsou přibita na šířku.

Inspirujte se nejlepšími nápady

Nábytek z palet můžeme využít nejen na zahradě, terase či balkoně, ale vlastně v celém bytě. Hodí se nejen k zařízení předsíně, ale výborně může posloužit i v kuchyni, obýváku, dětském pokoji či ložnici.

Nejoblíbenější realizace jsme pro vás shromáždili na naši nástěnku na Pinterestu. Nechybí mezi nimi stoly i konferenční stolečky, sedačky, postele, skříňky, knihovničky. Velmi zajímavě působí také obložení stěn z atraktivně zbarvených dřev:

Zkušení kutilové se mohou pustit do výroby podle nejrůznější videí a návodů na internetu, existují dokonce i celé knihy zaměřené přímo na domácí využití dřevěných palet (Palety, Nábytek z dřevěných palet, Nábytek z palet). Někteří výrobci dřevěného nábytku dokonce nabízejí i kurzy, ve kterých se začátečníci mohou s taji využití dřevěných palet seznámit.

Zdroj: Youtube

Čím natřít paletový nábytek

Nemalou roli u výsledného nábytku hraje jeho barva. K ošetření paletového nábytku se osvědčily pigmentované směsi olejů a pryskyřic. Počítejte s tím, že takový nátěr nezakryje celý povrch jednolitě. Pigmentový nátěr se chová stejně jako olej - napouští se do pórů dřeva a tak pomůže vyniknout kresbě dřeva. Musíme však počítat s tím, že se nehodí na všechny typy dřeva. Další zajímavou možnost představuje tradiční japonská technika opalování dřeva Shou-sugi-ban (tedy v překladu spálená cedrová prkna). Pokud chcete kresbu dřeva spíše potlačit, pak můžete zvolit univerzální bílou barvu, popř. barvu, která se hodí do vašeho interiéru.

Zdroj: Youtube

Zdroj: wonderfuldiy.com, scraphacker.com, hobby.instory.cz