Itálie řekla ne, Česko stále ano. Pamakrela temná, známá také jako butterfish, se stala terčem zákazu v Itálii kvůli obavám o lidské zdraví. Ryba z čeledi Gempylidae je velmi oblíbená pro svou máslovou chuť, ale může obsahovat vysoké hladiny škodlivých látek.
Prodej je u nás stále povolený, ale každý distributor má povinnost upozornit na možnost vzniku uvedených rizik spotřebitele. Jaká nebezpečí pamakrela představuje a jak se účinně chránit před možnými zdravotními komplikacemi?
Proč jíst ryby? A jsou vůbec zdravé? Na zajímavá fakta se podívejte na YouTube videu na kanálu TopFakta:
Italský zákaz vzbudil pozornost
Zpráva o zákazu prodeje pamakrely temné v Itálii vyvolala otázky o bezpečnosti této ryby i v dalších zemích, včetně České republiky. Důvodem italského rozhodnutí byly obavy z přítomnosti vysokých hladin kontaminantů v mase této ryby.
Co dělá pamakrelu tak nebezpečnou
Maso pamakrely temné obsahuje látku zvanou gempylotoxin, která je pro lidský organismus nestravitelná. Zároveň má pamakrela temná, obývající hluboké vody oceánů, schopnost akumulovat ve svém těle škodlivé látky jako jsou těžké kovy (např. rtuť) a persistentní organické polutanty (POPs). V případě neuměřené konzumace tak může ryba způsobit i další vážné zdravotní problémy. O jaké se jedná nejčastěji?
Žaludeční a střevní potíže
Konzumace pamakrely může způsobit nepříjemné a nebezpečné zažívací potíže. Projevují se zejména prudkými břišními křečemi a typickým žlutooranžovým olejovitým průjmem. Je vyvolaný solí organické kyseliny neboli ester, kterou není lidský organismus schopen metabolizovat.
Poškození nervové soustavy
Vysoké hladiny rtuti, zejména u těhotných žen a kojenců, mohou vést k poškození vývoje mozku a nervové soustavy.
Problémy s ledvinami
Některé kontaminanty mohou poškodit ledviny a ovlivnit jejich funkci.
Zvýšené riziko rakoviny
Odborníci spojují dlouhodobou konzumaci ryb kontaminovaných POPs se zvýšeným rizikem vzniku určitých typů rakoviny.
Vybírejte pečlivě
Pokud se rozhodnete konzumovat pamakrelu, vybírejte ji pouze z důvěryhodných zdrojů a preferujte ryby pocházející z čistých mořských oblastí. Údaje o maximálním možném doporučovaném množství konzumované ryby se různí a množství neupravuje žádný závazný předpis.
Nejčastěji se však uvádí jako „bezpečné“ množství 130 až 150 gramů ryby. Pokud máte rádi tučné ryby a jíte je často, zvolte raději jiné druhy, které jsou méně náchylné k akumulaci škodlivých látek.
Buďte v obraze
Jestliže se chcete vyhnout výše zmíněným rizikům, sledujte zprávy o bezpečnosti potravin a doporučení zdravotnických institucí. V EU se pamakrela smí prodávat, ale při prodeji musí být uvedeno na obale varování o případných projímavých účincích.
Když je ryba v syrovém nebo zmraženém stavu, měla by mít na štítku i přesný latinský název a doporučený způsob přípravy. Pokud je totiž pamakrela připravovaná na tuku, neblahý účinek na střeva se ještě násobí.
Zdroje: wwww.svscr.cz, www.caseagrant.ucsd.edu, www.zpravy.aktualne.cz