Historický nábytek nezavrhujte. Pusťte se do jeho patinování.
Zdroj: Shutterstock.com / Sergey Mikheev

Patinování nábytku a podlah není žádná věda

Líbí se vám podlahy nebo nábytek s patinou? Rádi byste si v podobném duchu upravili i své bydlení? Možná tomu nebudete ani věřit, ale patinování je jednodušší, než se zdá. Pusťte se do toho s námi!

Historické nábytkové kousky, jako je tato rokoková komoda, mají svou přirozenou patinu. Historické nábytkové kousky, jako je tato rokoková komoda, mají svou přirozenou patinu. Zdroj: Shutterstock.com / Roman Kosolapov

Patinování je technika, která nejen dodá nábytku jiný netradiční vzhled, ale dokáže skvěle vizuálně sjednotit různé nábytkové kusy, případně zakrýt nedokonalosti povrchu anebo zestařit úplně nový nábytek. Velkým plusem je i to, že nejvýraznějšího efektu patinace lze dosáhnout právě na měkkém dřevě, které je finančně dostupnější.

Patinu na starším nábytku provádíme vždy jen do té míry, abychom jej zrenovovali, ale zároveň zachovali i jeho autentičnost. Zvolte vždy takové nábytkové kusy, které jsou z dřevěného masivu a svým stylem se pro techniku patinace hodí. Na moderně řešeném nábytku by patina mohla působit nepatřičně.

Co budete potřebovat

Jednodušší kousky jsou pro začátek ty nejvhodnější. Jednodušší kousky jsou pro začátek ty nejvhodnější. Zdroj: Shutterstock.com / Lyudmila Mikhailovskaya

Nejdůležitější je vybrat vhodný nábytkový kus z masivu a kvalitní tmavší podkladovou barvu a další barvu pro vrchní světlejší odstín. Pro povrchovou úpravu patinovaných ploch, které budou silně namáhané, zvolte tvrdý lak a na méně namáhané vosk, případně olej. K nanášení nátěru 2 štětce, k obrušování smirkový papír zrnitosti 100 a brusnou houbičku zrnitosti 80 – 100.

Co vyzkoušet pro začátek

Začátečníci by se napoprvé měli pustit do nějakého jednoduššího kousku s rovnými povrchy, bez většího množství zdobných detailů a na takovém si vyzkoušet svou zručnost.  

Co je dobré vědět předem

  • Patinovacích metod existuje celá řada. My jsme zvolili metodu univerzální, která je vhodná pro starý i nový nábytek, na hrubé i hladké povrchy, na rovné plochy i na složitější strukturované povrchy.
  • Moderní nábytek bývá vyroben z dřevotřísky, což je materiál pro patinování naprosto nevhodný.
  • Patinování dřevěné podlahy. Patinování dřevěné podlahy. Zdroj: Shutterstock.com / ViDi Studio Jako druhou vrstvu barvy nedoporučujeme používat křídově bílý odstín, ten totiž vytváří nepřirozený vzhled výsledné patiny. Jako vhodnější se ukázal být jemný podtón bílé barvy.
  • Každou z barev nanášíme vždy jen v jedné vrstvě.   
  • Na patinované podlahy se hodí polyuretanové parketové barvy. 
  • Patinovací metody lze využít jak na lakované, tak na holé povrchy.
Stará komoda si zaslouží nejen patinu, ale hlavně renovaci. Obojí lze provést naráz. Stará komoda si zaslouží nejen patinu, ale hlavně renovaci. Obojí lze provést naráz. Zdroj: Shutterstock.com / ESstock

Jak a čím začít?

Nejdříve si podklad obrousíme smirkovým papírem č. 100, ale jen lehce. Poté naneseme vrstvu tmavé krycí barvy a necháme ji cca 4 hodiny zasychat.

Po zaschnutí první barvy naneseme opět pouze v jedné vrstvě barvu druhou, to je světlý odstín. Znovu necháme cca 4 hodiny schnout.

Dalším krokem je broušení  

Dokonale zaschlý povrch můžeme začít brousit. Ideální je použít brusnou houbičku o zrnitosti 8–100. Zatímco na některých místech nábytku vystoupí na povrch jen spodní vrstva barvy, na jiných se může po broušení objevit dokonce i dřevo.

Vintage příborník Vintage příborník Zdroj: Shutterstock.com / Helen yahoo

S broušením začínáme u větších ploch. Na ty lze použít elektrickou brusku. Při ručním broušení se pak soustředíme se na místa, kde u nábytku dochází nejčastěji k přirozenému obrušování povrchu, to znamená rohy, vystouplé reliéfní prvky atd. Dbáme na to, aby byl výsledný efekt broušení co nejpřirozenější. Hlavně se zaměříme na hrany, které bývají u nábytku nejexponovanější. Ty doladíme jemným brusným papírem.   

Dojdeme-li při obrušování až na samotné dřevo, je vhodné celý povrch po očištění od obroušených mikročástic ještě zakonzervovat. Použít k tomu lze lak matný, nebo lesklý lak. Lakujeme pouze v jedné vrstvě a necháme lak dokonale zaschnout. Po nalakování se bude patinovaný nábytek snáze udržovat.  

Historický nábytek nezavrhujte. Pusťte se do jeho patinování. Historický nábytek nezavrhujte. Pusťte se do jeho patinování. Zdroj: Shutterstock.com / Sergey Mikheev

Výsledek je individuální

Nebojte se kombinovat staré s novým. Nebojte se kombinovat staré s novým. Zdroj: Shutterstock.com / Lucy Liu

Výsledný efekt je individuální. Chceme-li zachovat více bílé barvy, brousíme méně. Pokud naopak usilujeme spíše o tmavý efekt nábytku, brousíme nátěry více. Využít můžeme i původní barvy na nábytku. Chceme-li co nejvíce podtrhnout krásný reliéf dřeva, pak jeho povrch před započetím nátěru vykartáčujeme drátěným kotoučem za použití vrtačky. Díky tomuto postupu pak nádherně vyniknou suky ve dřevě i jeho letokruhy.

Patinování je kreativní zábava, díky níž lze propůjčit i zcela běžnému nábytku vzhled netradičního originálu.   

Akční letáky