V obchodech se nyní setkáváme s rychlenou verzí plnokvětých pryskyřníků asijských, neboť vlastní čas jejich kvetení spadá až do období mezi květnem a červnem. Díky přirychlení se však objevují na pultech květinářství každoročně již od února.

Orientální původ rostlin

Většinou se pryskyřníky vysazují do květináčů a truhlíků. Tak se uplatňují jako jarní okrasa na terasách a balkonech. I když se prodávají už od února, je třeba dávat pozor, aby je nepoškodil, či dokonce zcela nezničil mráz. Na teploty okolo nuly a na mrazy nejsou tyto rostliny zvyklé, neboť jejich domovinou je Orient. V 16. století se dostaly z Turecka do Anglie a následně koncem 19. století upadly v zapomnění. Naštěstí se poslední dobou opět vracejí na výsluní. Díky nim jsou barvy jara daleko pestřejší.

Výsadba od března do dubna

Malé hlízky asijských plnokvětých pryskyřníků asijských (Ranunculus asiaticus) se vysazují od března do dubna do vlhké na živiny bohaté půdy. Před výsadbou se doporučuje hlízky namočit na 3–4 hodiny do vody. Ideálním stanovištěm je pro ně slunné vlhčí, nikoli však zamokřené místo. V květnu se pak na rostlinách začnou objevovat kulovité hlavičky květů. Jakmile pryskyřníky odkvetou, necháme odumřít listy. Dále je třeba vyjmout hlízky z půdy a očištěné je nechat přezimovat v bezmrazém prostředí na suchém místě, nejlépe ve sklepě. Nejkrásnější exempláře můžeme rozmnožit pomocí dceřiných hlízek, které se vytvářejí na matečních hlízkách. Ty se dají oddělit a v další sezóně vysadit.

Nádherné barvy květů

Zatímco plané pryskyřníky mají květy jednoduché a pouze ve žluté a bílé barvě, šlechtěním se u těchto rostlin dosáhlo plnokvětých druhů v mnoha okouzlujících barvách (vyjma modré) a v několika barevných kombinacích. Obzvláště půvabné jsou výrazné pivoňkovité květy, které se nabízejí ve směsi různých barev. Od bílé, přes smetanovou, žlutou, oranžovou, růžovou, lososovou, červenou až po vínovou, a to v různých odstínech bývají orientální pryskyřníky k vidění nejen v truhlících, ale i ve vázách, naaranžované v nejrůznějších džbáncích, konvičkách nebo košíčcích. Svými bohatými květy a jasnými barvami určitě vyčarují to pravé jaro i u vás doma.

Květy k řezu

Kulaté hlavičky v různých barvách budou hezky kontrastovat s vysokou jednobarevnou bílou vázou, nebo je necháme vyniknout ve váze z čirého skla. Nařežeme-li si vlastnoručně vypěstované květy na své zahrádce, budou nás těšit dvojnásob. Je ale zapotřebí řezat je ještě zpola zavřené, aby byly při řezu pevné. Tak nám ve váze vydrží dlouhou dobu. Díky pružným stonkům se s pryskyřníky skvěle pracuje, a proto jsou často využívány v kreativních aranžmá. Pryskyřníky se vyjímají jak samostatně ve vázách, tak i v kombinacích s dalšími jarními květinami, například s tulipány a hyacinty.

Víte, že:

  • Latinský název Ranunculus je odvozen od lat. slova „rana“, což v překladu znamená žába. Nepochybně je to odkaz na mokřady, v nichž se rostlina přirozeně vyskytuje.
  • V květomluvě, symbolické řeči květin pryskyřník vyjadřuje, že je obdarovaná osoba považována za „osobu mnoha vnad“.
  • Vysadíte-li si pryskyřníky plnokvěté do okenních nebo balkonových truhlíků, měli byste je v případě hrozících nočních mrazíků chránit přikrývkou z netkané textilie.