obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Plstěná brož z ovčího rouna

Suchým plstěním vytvoříte hračky, dekorace nebo módní doplňky. Jde o zajímavou textilní techniku: Vpichováním jehly s jemnými zářezy zachytáváte, proplétáte, propojujete a formujete vlákna obarveného ovčího rouna do zamýšleného tvaru.

Potřeby

  • obarvené ovčí rouno
  • molitan asi 5 cm silný (nebo jiný materiál vhodný na podložku pod plstěný předmět, hodí se i polystyrenova deska)
  • jehla na suché plstění
  • brožové zapínání
  • vykrajovátko na cukroví

potřebujeme potřebujeme Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Postup

Vykrajovátko položíme na molitan a vyložíme je natrhanými kousky rouna. Vrstva by měla být dost silná, aby neprosvítala.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vpichy neděláme zbytečně hluboké – jen aby propíchly celou vrstvu rouna. Příliš hluboké vpichy by rouno zapracovaly do molitanu a nešlo by pak vyndat.

Rouno začneme plstit jehlou hustými vpichy kolmo k molitanu (obr. 1) – nejprve po obvodu, aby se zafixoval tvar budoucí brože.

Když je rouno zaplstěné, aby již udrželo tvar brože, sundáme vykrajovátko a kytičku opatrně sejmeme z molitanu (obr. 2).

Otočíme ji spodní stranou nahoru, opět vložíme do vykrajovátka a zpracujeme stejným způsobem.

Po celou dobu plstění můžeme tvar opravovat a upravovat přidáváním rouna. Stejně tak lze udělat rounem v odlišné barvě různé efekty nebo detaily – například střed kytičky.

Nakonec v ruce doplstíme okraje a nerovnosti (obr. 3), aby brož byla co nejméně chlupatá. Na spodní stranu přišijeme zapínání.

Irena Kraftová, foto autorka

Akční letáky