obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Plstění vlny

Už samotný princip plstění, zajímavé textilní a výtvarné techniky zpracování vlny, láká k vyzkoušení. Jde vlastně o to materiál pěkně zacuchat. Vyzkoušet si můžete mokrý i suchý postup. Ten druhý je velmi snadný a hravě ho zvládnete také s dětmi.

Tradiční plstění

Plstit můžeme namokro nebo nasucho plstící jehlou. Při tradičním mokrém plstění namáčíme střídavě vlnu do studené a teplé mýdlové vody. Mačkáním ji potom plstíme. Tímto způsobem zhotovíme různé kuličky, válečky, stonky ke květinám apod.

Potřebujeme-li zplstit větší plochu, dáme vlnu na stůl, její vlákna položíme jedním směrem a ve druhé vrstvě křížem pro lepší zaplstění. Potom už mačkáme stejným způsobem v mýdlové vodě.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Plstění jehlou

Potřeby

  • molitanovou podložku 
  • jehlu na plstění se zářezy

Postup

Práce je podstatně jednodušší než tradiční plstění a zvládnou ji i děti. Na molitanovou podložku položíme vlnu, do které zapichujeme jehlu. Vpichy v podstatě zaplsťujeme. Jednou za pár minut vlnu přizvedneme z podložky, aby se oddělila od molitanu a pokračujeme v práci. Vlnu různě otáčíme podle toho, jaký tvar plstěného výrobku právě potřebujeme.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Pro Receptář Dagmar Hájková, Hana Hořáková a Jan Malý

Akční letáky