Zdroje: abecedazahrady.dama.cz, www.prozeny.cz

Podzimní věnec hravě zvládnete

Vytvořte si vlastní bohatě dekorovaný podzimní věnec, který se hodí třeba na dveře. Toto krásně zpracované video je velmi informativní a autorka zde popisuje každý krok i úvahy o tom, proč a které materiály použít. Za 10 minut vám Hana Příkopová z Deníku nadšené chalupářky ukáže, jak dělá věnec ona. Výsledek mluví sám za sebe! Její věnec je prostě přírodní, přesto barevný se spoustou zajímavých textur a tvarů.

Zdroj: Youtube

Na podzimní věnec si nasbírejte materiál venku

Co bude potřeba? Základem je vždy korpus. Paní Hanka doporučuje širší základ slaměný, anebo levný polystyrenový, který je však hodně lehký a pokud není dobře ke dveřím připevněný, může i uletět. Do základu můžete použít i vlastnoručně vyrobený proutěný věnec. Pokud máte základ pěkný, nebojte se ho přiznat. Ozdobit pak můžete třeba jen jeho část a proutí může zdobením prosvítat.

Na zdobení využívá přírodních materiálů ze zahrady. Jsou to především zelené větvičky. Ty tvoří většinu a hmotu věnce. Může jít o túje, ale také jiné klasické jehličnany, pichlavé berberisy čili dřišťály nebo mahonie a cesmíny. S těmi se sice hůř pracuje, ale jejich barevné a pěkně tvarované listy, jsou rozhodně velmi zdobné.

Dalším materiálem, který neodmyslitelně patří k podzimu jsou různé plody. I již zmíněné cesmíny, mahonie a berberisy mají nyní na podzim krásné plody, ale také můžete použít šípky či jeřabiny. Velmi hezké jsou plody mochyní. Barvu dodáte také podzimním listím z javorů a dalších listnáčů.

Také traviny či sušené květy mohou být originální podzimní dekorací.

Také paní Hanka radí vybrat si jen několik barev a druhů rostlin, které budete používat. I u tohoto typu dekorace platí, že méně je více.

Promyslete si, jak bude věnec vypadat

Aby bylo možné zdobení přichytit, použijte aranžérský drátek nebo pevný provázek. Pamatujte, že věnec bude pěkně viset i držet na dveřích, pokud bude očko k jeho zachycení za korpusem, nikoli nad ním, přesně tak jak to ukazuje paní Hana. Kratší větvičky a snítky používejte uvnitř věnce, delší mohou být z venkovní strany. Pokuste se jejich délku už později nezkracovat, nevypadá to pěkně.


I když je zcela přírodní věnec krásný, určitě se nebojte použít i par umělých kousků k dozdobení. Paní Hanka použila červená jablíčka, nabízejí se však také malé dýně a tykve, mašle a pentličky, peříčka přírodní i barvená, případně nějaké ornamenty. Nicméně to už je na vás. K jejich přichycení pomůže drátek, provázek nebo tavná pistole.

Související články