Podzimní věnec na dveře
Zdroj: Shutterstock

Podzimní věnec na dveře: Dokonalý a zvládne ho i nešika

Podzimní dekorace jsou plné barev, tvarů a přírodních materiálů, tak jako samotný podzim. Nastříhejte si ty nejpěknější kousky zeleně na zahradě a vytvořte si doma originální a jen váš podzimní věnec, který bude zdobit dveře či branku. Práce s takovými materiály vás jistě potěší, stejně jako pohled na vlastnoručně vyrobený věnec. 

Zdroje: abecedazahrady.dama.czwww.prozeny.cz

Podzimní věnec hravě zvládnete

Vytvořte si vlastní bohatě dekorovaný podzimní věnec, který se hodí třeba na dveře. Toto krásně zpracované video je velmi informativní a autorka zde popisuje každý krok i úvahy o tom, proč a které materiály použít. Za 10 minut vám Hana Příkopová z Deníku nadšené chalupářky ukáže, jak dělá věnec ona. Výsledek mluví sám za sebe! Její věnec je prostě přírodní, přesto barevný se spoustou zajímavých textur a tvarů.

Na podzimní věnec si nasbírejte materiál venku

Co bude potřeba? Základem je vždy korpus. Paní Hanka doporučuje širší základ slaměný, anebo levný polystyrenový, který je však hodně lehký a pokud není dobře ke dveřím připevněný, může i uletět. Do základu můžete použít i vlastnoručně vyrobený proutěný věnec. Pokud máte základ pěkný, nebojte se ho přiznat. Ozdobit pak můžete třeba jen jeho část a proutí může zdobením prosvítat.

Pěkný korpus věnce můžete přiznat. Pěkný korpus věnce můžete přiznat. Zdroj: denira / Shutterstock

Na zdobení využívá přírodních materiálů ze zahrady. Jsou to především zelené větvičky. Ty tvoří většinu a hmotu věnce. Může jít o túje, ale také jiné klasické jehličnany, pichlavé berberisy čili dřišťály nebo mahonie a cesmíny. S těmi se sice hůř pracuje, ale jejich barevné a pěkně tvarované listy, jsou rozhodně velmi zdobné.

Dalším materiálem, který neodmyslitelně patří k podzimu jsou různé plody. I již zmíněné cesmíny, mahonie a berberisy mají nyní na podzim krásné plody, ale také můžete použít šípky či jeřabiny. Velmi hezké jsou plody mochyní. Barvu dodáte také podzimním listím z javorů a dalších listnáčů.

Také traviny či sušené květy mohou být originální podzimní dekorací.

Také paní Hanka radí vybrat si jen několik barev a druhů rostlin, které budete používat. I u tohoto typu dekorace platí, že méně je více.

Krásně jsou i věnce z travin. Krásné jsou i věnce z travin. Zdroj: Profimedia

Promyslete si, jak bude věnec vypadat

Aby bylo možné zdobení přichytit, použijte aranžérský drátek nebo pevný provázek. Pamatujte, že věnec bude pěkně viset i držet na dveřích, pokud bude očko k jeho zachycení za korpusem, nikoli nad ním, přesně tak jak to ukazuje paní Hana. Kratší větvičky a snítky používejte uvnitř věnce, delší mohou být z venkovní strany. Pokuste se jejich délku už později nezkracovat, nevypadá to pěkně. 

Připravte si korpus a drátek i dost větviček. Připravte si korpus, drátek i dost větviček a směle do práce! Zdroj: Profimedia


I když je zcela přírodní věnec krásný, určitě se nebojte použít i par umělých kousků k dozdobení. Paní Hanka použila červená jablíčka, nabízejí se však také malé dýně a tykve, mašle a pentličky, peříčka přírodní i barvená, případně nějaké ornamenty. Nicméně to už je na vás. K jejich přichycení pomůže drátek, provázek nebo tavná pistole.

Akční letáky