Sklizeň mochyně židovské

Kalichy mochyně židovské (Physalis alkekengi) se začínají vybarvovat koncem srpna. Floristé je s oblibou využívají v čerstvém i sušeném stavu. Až do prvních mrazíků jsou lampionky mochyní pěkné i v zahradě. S podzimními plískanicemi a prvními mrazivými dny však o svou krásu postupně přicházejí.

Pokud chcete lampionky uchovat co nejdéle krásné, nechte je dozrát. Tehdy budou kalichy sytě oranžově vybarvené. Větvičky s lampionky ustřihněte u země. Tento druh mochyně je trvalka, která na jaře opět obrazí od země. Čerstvé větvičky mochyně můžete naaranžovat do vázy s vodou, pro pozdější využití je třeba lampionky usušit.

Kde získat lampionky mochyně?

Pokud vám mochyně židovská neroste na zahradě, zkuste se poptat známých. Tato vytrvalá bylina se totiž výborně množí plazivými oddenky. Leckdo ji v zahradě trpí spíše jako bujný plevel a jistě vám rád odkopek věnuje. Čerstvé, případně i usušené, větvičky mochyně se prodávají také na farmářských trzích, sehnat můžete i hrnkované rostliny.

Sušení mochyně židovské

Zatímco většinu rostlin sušíme obvykle ve svazcích zavěšených květy dolů, u mochyně židovské dáváme přednost přirozené poloze. Zvlášť, pokud budeme větvičky používat při aranžování celé. Postup je velmi jednoduchý – stonky ustřihneme u země, opatrně odstraníme listy a vložíme do vázy či jiné nádoby bez vody. Nádobu umístíme do stínu, aby lampionky co nejméně ztrácely barvu.

Květinové aranžmá z čerstvé mochyně

Při aranžování do vázy můžete využít často velmi zajímavě pokřivených stonků této rostliny. Osobitost vašemu aranžmá dodá i volba nádoby. Ať už bude poutat pozornost barvou kontrastující s oranžovými lampionky nebo zaujme svým tvarem.

Využít můžete i větvičky, na kterých nejsou všechny kalichy plně vybarvené. Skvělým doplňkem mochyní jsou květenství okrasných trav. Využít můžete také větvičky pámelníku bílého, které jsou ozdobené kulatými bílými bobulemi.

Podzimní věnce s lampiónky

Věnec z mochyně je vhodné umístit v interiéru, ale ozdobit jím můžeme i venkovní dveře či terasu. Ve venkovním prostředí však musíme počítat s kratší životností. Fotografie v galerii nabízejí inspiraci na vytvoření věnců z kalichů mochyní.

  • Věnec vytvořený pouze z lampiónků – je nejnáročnější časově i materiálově. Na základ věnce (v aranžérských potřebách a hobby marketech se prodávají korpusy z různých materiálů a různých průměrů) lampionky velmi snadno připevníte tavnou pistolí. Do polystyrénového korpusu můžete lampionky i přišpendlit. Pohrát si můžete s použitím různě barevných kalichů (od zelené po sytě oranžovou). Zajímavě také vypadá, když lampion použijete nahoru spodní stranou, tedy tou, kde je stopka (tu musíte odstranit, aby z věnce netrčela).
  • Rychlý podzimní věnec na dveře - jednoduchý proutěný základ věnce přizdobíme kalichy mochyně židovské a dalšími zajímavými plodenstvími ať už ze zahrady či volné přírody. Na přizdobení můžeme využít např. obilné klasy, chmel otáčivý (Humulus lupulus), plamének plotní (Clematis vitalba), jeřabiny, skalník. Základ věnce můžeme koupit nebo i sami vyrobit. Výborně se k pletení hodí výhony révy vinné, ale dobře poslouží i slabší pruty, které nám zbyly po prořezávání jabloní, tzv. vlky.
  • Věnec z čerstvě sklizené mochyně - ke slabší kulaté konstrukci, například stočené z proutí, připevníte čerstvě sklizené větvičky mochyně i s listy. Vznikne věnec zeleno-oranžový.