Možná vidíte PET lahev jako odpad, ale ve skutečnosti to může být vcelku užitečný materiál na výrobu všemožných předmětů. Dá se s ní snadno manipulovat, což vám umožňuje její široké využití. Z plastových lahví tak lze vytvořit například nábytek, hračky, šperky nebo třeba i závěsné truhlíky a květináče. Vyzkoušejte jejich snadnou výrobu, kterou zvládne i nešika!

Podle videonávodu na YouTube, na kanálu 5T1 Garden, si můžete vyrobit z PET lahve dvoupatrové květináče:

Zdroj: Youtube

Snadné a levné tvoření

Výroba truhlíku z plastové lahve nic nestojí, pouze pár minut vašeho času. Připravte si proto jakoukoliv prázdnou PET lahev a nůžky nebo ostrý nožík. Nejdříve zbavte lahev etikety a poté ji umyjte. Jakmile oschne, můžete začít s jejím vyřezáváním. Nechte se inspirovat rovněž jednoduchým návodem na roztomilý květináč ve tvaru kočičky.

Závěsný truhlík

Z čisté lahve vyřízněte obdélníkový otvor, ze kterého budou růst rostliny a našroubujte zpět víčko. Pokud nechcete, aby hlína byla skrz vidět, můžete truhlík barevně pomalovat. Mezi podzimní barvy patří zejména oranžová, hnědá, červená, žlutá a zelená. Hotovou lahev naplňte zeminou, osázejte a zavěste za silnější jutové provázky, které připevněte k oběma koncům lahve.

Podzimní rostliny

Pokud budete chtít mít plastový truhlík venku, je dobré vybírat z takových rostlin, které vydrží mírné mrazíky. Mezi podzimní oblíbence patří hlavně vřesy, chryzantémy a astry, které neustále krásně kvetou.

Truhlík můžete nakombinovat také s okrasnými travinami, jako jsou kostřavy nebo ostřice. Chybu neuděláte ani se stříbrným krásnohlávkem, který s ostatními rostlinami dokonale splyne. Pokud truhlík osázíte netřesky a jinými mrazuvzdornými sukulenty, bude vám dělat radost a zdobit zahradu až do jara.

Dekorační prvky

Celý truhlík můžete dozdobit ještě přírodními dekoracemi, které si jednoduše nasbíráte při procházce lesem. Pěknou ozdobu tak vytvoří klasické šišky, šípky, mochyně i jehličnaté větývky. Připevnit je můžete na truhlík pomocí tavné pistole nebo je umístěte přímo k rostlinám. Jakmile budete mít vše hotové, sami ani nepoznáte, že šlo dříve pouze o klasickou PET lahev!

Související články

Zdroje: prazsky.denik.cz, prozeny.cz, housing.com