Dnes bereme kalhoty jako samozřejmost. Ale víte o tom, že předchůdcem tohoto pohodlného oděvu byly v případě žen kalhotky s nohavičkou? Nosívaly je kurtyzány v 16. století a později se tento kousek (jen v teplé bavlněné verzi) objevil v šatníku počestných žen. Na klasické kalhoty si ženské pokolení muselo počkat až do druhé poloviny 19. století. Tehdy dámy a slečny toužily po emancipaci a zapojovaly se do sportovních disciplín. A jedny z prvních dámských kalhot byly jezdecké…

Autorka videa Natalii Smith vám poradí sedm pravidel pro výběr těch správných džín. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Bojovnice za dámské kalhoty

Pravdou je, že muži s emancipací a dámskými kalhotami moc nesouhlasili. Stále bylo více staromilců, kteří něžnému pohlaví diktovali jen klasické sukně. Opravdový boom na dámské kalhotové scéně začal počátkem 20. století, kdy se do módy začaly dostávat kalhoty s širokými nohavicemi. Největší propagátorkou dámských kalhotových kostýmů bývala herečka Marlene Dietrich, která svým pánským kostýmem muže natolik provokovala, že byla v roce 1931 samotným starostou Paříže vypovězena z města.

Džíny – láska na celý život

Boj o kalhotovou rovnoprávnost vyvrcholil druhou světovou válkou, kdy mužů ubylo a ženy musely zastat spoustu mužských profesí. Tehdy se na trhu začaly objevovat funkční dámské kalhoty. A dokonce i dámské pracovní kombinézy. A když pak přišly do módy džíny, nebylo co řešit. Dámský šatník měl konečně pohodlnou, slušivou a udržitelnou „stálici“! Dnes existuje nespočet kalhotových modelů. Nicméně, ať už si jakýkoliv z nich vezmete na sebe, vzpomeňte si na ženy z předchozích generací, které vám tuto část garderóby vybojovaly.

Pas na šňůrku

Dnešní trend kalhot je poměrně pestrý. Pokud nechcete být out, tak určitě vypusťte ze šatníku upnuté kalhoty. Místo nich si můžete pořídit jakékoliv z módních střihů. Nosí se rovné, zvonové, hodně volné, „mom jeans“, cargo (tedy kapsáče) nebo bootcut, který má od kolen mírně rozšířené nohavice směrem dolů. Co je ale žhavou novinkou, jsou kalhoty se šňůrkami nebo elastickým pasem, které oceníte, pokud máte postavu ve tvaru jablko (tedy větší břicho, štíhlé nohy). Navolitelná šířka pasu vám umožní cítit se v kalhotách pohodlně a zároveň skrýt i nějaká ta kila navíc.

Pro "hrušky" trend neplatí

Šňůrka v pase sluší skoro všem střihům. Ale nejvíce vynikne na volnějších kalhotách, zvonáčích nebo „kapsáčích“. Ležérnost dodá i teplákovým modelům, které jsou populární zejména u mladších ročníků. Ale jak se říká, všechno nesluší každému. Pokud máte postavu „hruška“, tedy štíhlý pas a větší pozadí, zvolte si raději střih, který podpoří vaši dámskou siluetu. Ve šňůrkovém modelu byste vypadaly zbytečně neforemně a „krabicově“.

Související články

Zdroje: https://www.lifee.cz, https://eurozpravy.cz