Kdo si chce pořídit domácí saunu, musí mít pro ni především prostor. Lze ji vybudovat levněji uvnitř i za větší peníze samostatně venku. Uvažujete o stavbě či koupi saun? Připomeňte si některá základní pravidla.

Ležet nebo sedět?

Uvádí se, že alespoň jeden vnitřní rozměr sauny – třeba šířka – by měl umožnit, aby si tu člověk mohl pohodlně lehnout. To proto, že centrum zahřívání je přibližně v oblasti zátylku.

Teplota v sauně výrazně stoupá s výškou, a tak vsedě pociťujete různé teplo. Zatímco u hlavy byste naměřili 100 °C, v úrovni pasu asi 65 °C a u nohou už jen zhruba 47 °C. Prohřátý zátylek si žádá ochlazení, jenže zbývající části těla nikoli. Vleže tyto rozdíly odpadají.

Pokud však nemáte k dispozici prostor, ve kterém byste si mohli lehnout, nezoufejte. Stačí se řídit zásadami finské sauny. Ta se vytápí jenom na 75 až 85 °C. Organizmus se prohřívá pomalu, ale mnohem vyrovnaněji. Při tomhle řešení si můžete pořídit i miniaturní saunu, kde je možné pouze sedět.

Zdraví na zahradě

Venkovní sauna není jen potírna (neboli prohřívárna), potřebujete vyřešit také šatnu, tedy prostor na odkládání oblečení, dále místo pro ochlazení a odpočinek.

Ochlazení vyřeší venkovní sprcha, bazén, káď nebo přírodní zdroj vody. Teoreticky vystačí sprcha, pro intenzivní prožitek ze saunování se však doporučuje ponořit celé tělo do studené vody do bazénku s hloubkou 100 až 130 cm.

Místo pro odpočinek však nelze nahradit venkovními lehátky. To zvyšuje požadavky na prostor a také na finance.

Ve venkovní sauně lze topit dřevem, zatímco pro vnitřní se používají elektrická kamínka, z nichž nejlevnější stojí kolem deseti tisíc korun.

Cena typového saunového srubového domku začíná na 140 tisících korun (včetně základního vybavení – rohoží, laviček, topidla apod.), ale individuálně postavené sauny jsou samozřejmě dražší.

Pro srubovou saunu potřebujete betonovou základovou desku (stačí výška asi 15 cm), řešením může být i stavba na patky, pak však musí mít sauna samostatnou podlahu. Při stavbě na základovou desku se používá na podlahu keramická dlažba.

Vnitřní sauny

Vnitřní sauny se rozdělují na typové kabiny a na vestavěné sauny na míru. Druhý typ si můžete postavit sami, ale pozor na dodržení všech zásad bezpečnosti a také na větrání! Jestliže si pořídíte typovou saunovou kabinu, jde o nejrychlejší a také relativně levný způsob jako u všeho, co se vyrábí sériově.

Firma vám saunu nainstaluje, vy potřebujete jen prostor a peníze – výrobci už dnes dokonce nabízejí i prodej na splátky.Vybírat můžete mezi klasickou dřevenou saunou nebo obezděnou – ta bývá ideální do koupelen nebo do chodby. Vnitřní část je samozřejmě dřevěná.

Protože sauna nezvyšuje vlhkost v místnosti, kde se nachází, lze ji umístit vlastně kamkoli. Výška stropu by však měla být 190 cm.

Pro vnitřní saunu potřebujete také přívod elektrické energie. Pro malé sauny postačí kamínka s příkonem do 3,5 kW, která lze k 230 V připojit napevno do krabice ve zdi, pro větší saunová kamna však potřebujete 380 V, tedy takzvaný třífázový proud, a to s proudovým chráničem, který při zkratu zdroj okamžitě odpojí.

Výkon topidla má být takový, aby se sauna rozehřála asi do pětačtyřiceti minut. Velmi důležitý je přívod vzduchu. Do kabiny přichází v místě pod topidlem a horký během saunování odchází horní částí protější stěny. U běžné rodinné sauny se doporučuje nasávací a výfukový otvor o velikosti asi 50 až 150 cm2. Cirkulaci může urychlit ventilátor. Po skončení saunování je třeba ponechat dveře sauny delší dobu otevřené, aby dostatečně vyvětrala.

U vestavěných saun musíte vybourat ventilační otvory do stávající stěny domu a pak připravit otvory ve stěně sauny. Problém s větráním lze však řešit i individuálně.

Stěny místnosti, kde kabinová sauna stojí, není nutné výrazně upravovat. Kabina by neměla doléhat těsně ke stěnám, aby bylo zaručeno větrání. Mezera by měla být asi 4 až 5 cm. Stěny musí být před montáží suché, aby se vyloučilo proniknutí vlhkosti do obkladu sauny a izolace.

U malých kabin pomáhá odbourat pocit stísněnosti prosklení dveří či části stěny. Na podlahu patří dlažba, která by měla mít lehký sklon ke dveřím.

Jak ušetřit?

Nejlevnější typové sauny pořídíte v cenách kolem 40 tisíc korun včetně vnitřního vybavení. Ušetříte asi 5000 Kč, když objednáte a koupíte saunu jako stavebnici a sami ji smontujete. Ušetřit lze i při koupi takzvané saunové sady s návodem na stavbu.

Saunové sady v ceně od 20 000 Kč zpravidla obsahují

  • parozábranu (30 m2 hliníkové fólie)
  • saunové topidlo s regulací (3,5 kW)
  • saunové celoskleněné dveře
  • saunové dvacetikilogramové kameny
  • saunové světlo
  • vlhkoměr, teploměr a další doplňky

Co je dobré promyslet předem

Jako prostor poslouží třeba bývalá spíž. Nesmíte však zapomenout na nutnost osprchování a ochlazení – tedy blízkost koupelny.

Ve větší sauně – velké například 210x170 cm – si lze dopřát dvě lehátka v různých výškových úrovních, aby si každý mohl vybrat teplotu podle svého přání.

Vyplatí se nešetřit ani na lávových kamenech, které se kladou na horní část kamen. Jejich poléváním se uvolňuje pára. Ve vlhku se tělo snadno potí, což ulehčuje i vyrovnání se s vyšší teplotou.

Budete však muset dále koupit dřevěné hranoly na stavbu rámu sauny, palubky, spojovací materiál či izolaci (přírodní minerální vatu).

Jaké trvanlivé dřevo použít

Na stavbu sauny se používá trvanlivé dřevo odolné vůči vysokým teplotám, nejčastěji skandinávský smrk s minimálním obsahem pryskyřice a malými suky. Oblíbená je také kanadská borovice (hemlock) s lehce načervenalým dřevem (navíc nemá suky), cenově dostupné jsou i lípa nebo topol, ten však nevoní.

Na lavice je vhodné dřevo s až extrémně nízkou tepelnou vodivostí – to splňuje nejlépe africká vrba abachi, která nepálí ani při nejvyšších teplotách a má dlouhou životnost. Dřevo v potírně nesmíte napouštět žádnými chemickými prostředky, ani je lakovat.

Do potírny také nepatří žádné kovové detaily, tedy kliky dveří a panty. Jsou-li nezbytné, zakryjte je dřevěnými laťkami. Stěny kolem kamen z bezpečnostních důvodů vyzděte cihlami.

Foto autor