Povlaky na židle
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Převlečte nábytek do podzimních šatů za minimální náklady. Stačí chytrý nápad

Chce to něco nového a barevného, říkáme si mnozí čas od času. Někdy nás inspiruje zážitek z dovolené nebo třeba nálada prosluněného babího léta. Nejrychleji a většinou i nejlevněji se dá taková změna provést pomocí bytového textilu.

Řídit se módními barevnými trendy není až tak důležité. Je sice nepřehlédnutelné, že jim vládne bílá, černá a hnědá, ale každý by si měl vybírat takové barvy a dekory, které se líbí jemu a ladí s interiérem.

Léto, nebo podzim?

Chcete-li si udržet pocit letního slunce a tepla, vyplatí se „rozsvítit“ místnost třeba závěsy v oranžové či meruňkové barvě, nebo alespoň několika polštářky na pohovku.

Podzimní paleta barev zase začíná u teplých žlutých a oranžových odstínů, přechází přes červené a vínové odstíny až ke kaštanově hnědým a končí barvou hořké čokolády.

Nové doplňky nemusejí být všechny z jednobarevných látek. Velmi dobře vypadá kombinace s káry, proužky či květinovými vzory − to ovšem v jedné barvě.

Zdobený polštář Zdobený polštář Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zdobení

K zajímavým trendům patří i zdobení: hitem jsou polštáře s různými ověsky, flitry, střapci nebo krajkou. Zkuste si podobný vyrobit − možná využijete starou bižuterii či zbytky večerních šatů pošitých pajetkami a ušijete si skvělý doplněk, za který byste v designérskému studiu zaplatili i tisíce korun.

Efektní lesk

Chcete-li učinit zadost módním trendům, vyzkoušejte lesklé látky a materiály s kovovými odlesky zlata, stříbra či bronzu, případně s plastickými vzory. Látky s kovovým efektem vypadají skvěle na polštářích a také na závěsech. Působí luxusním dojmem, často se stahují ozdobnými šňůrami se střapci téže barvy.

V chladných místnostech mohou lesklé materiály na někoho působit stroze. Opačný dojem vyvolá měkký úplet. Bytové doplňky z něj se dají koupit, ale v řadě domácností stále  uchovávají pletací stroje. Proč na nich neuplést něco do pokoje?

k podzimu patří pastelové barvy k podzimu patří pastelové barvy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Komu se nechce do velkého šití či pletení, ten může vylepšit jednobarevnou přikrývku třeba jen zbytky barevných vln…

Co je dobré vědět o výběru látek a volbě barev

  • Sladit látky v jedné místnosti lze nejsnáze tak, že jeden vzor či barvu použijete na dvou velkých plochách – třeba na pohovku a závěsy
  • Polštáře pomáhají sjednotit barvy v místnosti, případně umocnit dojem příbuznými, či naopak kontrastními látkami
  • U lehkých látek používejte vždy podložení, mělo by ladit barvou i hmotností
  • Podšívá se i hedvábí, které je ideální například na povlaky
  • Těžké látky na povlaky se doporučují především na podhlavníky a vyztužovací polštáře
  • Klasické nařasení záclon je 1:2, potřebujete tedy dvojnásobek šíře okna
Povlaky na židle Povlaky na židle Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Židle v kabátku

K oblíbeným textilním doplňkům patří snímatelné návleky na židle. Mají několik výhod – dodávají stolování slavnostní charakter, zakryjí na nábytku to, na čem zahlodal zub času, a mohou nabídnout větší pohodlí při sezení. Sedák změkčí pod látkou schovaná prodyšná vrstva polyuretanové pěny.

Návleky na židle lze měnit nejen podle ročních období, ale přímo je „obléci“ k určitým svátkům: Můžete si například ušít velké mašle z látky s vánočními motivy a těmi pak ozdobit záda jednobarevného návleku na Vánoce. Židlí lze ozvláštnit též šněrováním, velkými knoflíky aj.

Módní jsou i záclonové závěsy, které se šijí o 20 až 30 centimetrů delší, než je vzdálenost od konzole k podlaze. Efektní „nařasení“ na podlaze vypadá dobře, ale opticky místnost výrazně zmenší. Doporučuje se proto do minimalistických interiérů nebo velkých pokojů. Navíc případné zakrytí radiátorů zvyšuje spotřebu energie až o 40 %! 

Renata Veselá, foto archiv

Akční letáky