Řídit se módními barevnými trendy není až tak důležité. Je sice nepřehlédnutelné, že jim vládne bílá, černá a hnědá, ale každý by si měl vybírat takové barvy a dekory, které se líbí jemu a ladí s interiérem.

Léto, nebo podzim?

Chcete-li si udržet pocit letního slunce a tepla, vyplatí se „rozsvítit“ místnost třeba závěsy v oranžové či meruňkové barvě, nebo alespoň několika polštářky na pohovku.

Podzimní paleta barev zase začíná u teplých žlutých a oranžových odstínů, přechází přes červené a vínové odstíny až ke kaštanově hnědým a končí barvou hořké čokolády.

Nové doplňky nemusejí být všechny z jednobarevných látek. Velmi dobře vypadá kombinace s káry, proužky či květinovými vzory − to ovšem v jedné barvě.

Zdobení

K zajímavým trendům patří i zdobení: hitem jsou polštáře s různými ověsky, flitry, střapci nebo krajkou. Zkuste si podobný vyrobit − možná využijete starou bižuterii či zbytky večerních šatů pošitých pajetkami a ušijete si skvělý doplněk, za který byste v designérskému studiu zaplatili i tisíce korun.

Efektní lesk

Chcete-li učinit zadost módním trendům, vyzkoušejte lesklé látky a materiály s kovovými odlesky zlata, stříbra či bronzu, případně s plastickými vzory. Látky s kovovým efektem vypadají skvěle na polštářích a také na závěsech. Působí luxusním dojmem, často se stahují ozdobnými šňůrami se střapci téže barvy.

V chladných místnostech mohou lesklé materiály na někoho působit stroze. Opačný dojem vyvolá měkký úplet. Bytové doplňky z něj se dají koupit, ale v řadě domácností stále uchovávají pletací stroje. Proč na nich neuplést něco do pokoje?

Komu se nechce do velkého šití či pletení, ten může vylepšit jednobarevnou přikrývku třeba jen zbytky barevných vln…

Co je dobré vědět o výběru látek a volbě barev

  • Sladit látky v jedné místnosti lze nejsnáze tak, že jeden vzor či barvu použijete na dvou velkých plochách – třeba na pohovku a závěsy
  • Polštáře pomáhají sjednotit barvy v místnosti, případně umocnit dojem příbuznými, či naopak kontrastními látkami
  • U lehkých látek používejte vždy podložení, mělo by ladit barvou i hmotností
  • Podšívá se i hedvábí, které je ideální například na povlaky
  • Těžké látky na povlaky se doporučují především na podhlavníky a vyztužovací polštáře
  • Klasické nařasení záclon je 1:2, potřebujete tedy dvojnásobek šíře okna

Židle v kabátku

K oblíbeným textilním doplňkům patří snímatelné návleky na židle. Mají několik výhod – dodávají stolování slavnostní charakter, zakryjí na nábytku to, na čem zahlodal zub času, a mohou nabídnout větší pohodlí při sezení. Sedák změkčí pod látkou schovaná prodyšná vrstva polyuretanové pěny.

Návleky na židle lze měnit nejen podle ročních období, ale přímo je „obléci“ k určitým svátkům: Můžete si například ušít velké mašle z látky s vánočními motivy a těmi pak ozdobit záda jednobarevného návleku na Vánoce. Židlí lze ozvláštnit též šněrováním, velkými knoflíky aj.

Módní jsou i záclonové závěsy, které se šijí o 20 až 30 centimetrů delší, než je vzdálenost od konzole k podlaze. Efektní „nařasení“ na podlaze vypadá dobře, ale opticky místnost výrazně zmenší. Doporučuje se proto do minimalistických interiérů nebo velkých pokojů. Navíc případné zakrytí radiátorů zvyšuje spotřebu energie až o 40 %!

Renata Veselá, foto archiv