obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Při výzdobě hrobů hraje významnou roli symbolika i počasí

Smuteční floristika je specifická v tom, jak pracuje se symbolikou rostlin, barev a tvarů. Květiny přispívají k překonání smutku nad ztrátou našich blízkých. Proto i dušičkové vazby chápeme stejně tak jako symboly smutku, ale zároveň i prostředek, jak vzpomenout na život našich milovaných, kteří tu s námi již nejsou.

Dušičkové floristické dekorace a dekorace hrobů vyžadují delší trvanlivost. Vzhledem k podzimnímu období, na které připadá den Památky zesnulých (2. listopadu), se často potýkáme také s nepřízní počasí. Déšť, vítr a často i mráz nás nutí k lepšímu zabezpečení věnců, květin a aranžmá na hrobech. Musíme často vynaložit nejen větší úsilí na úklid hrobů a míst posledního odpočinku našich blízkých, ale přemýšlíme nad stabilitou nádob na květiny nebo nad tím, jak zavlažovat rostliny v žardinách během naší nepřítomnosti.

Stříbrná žardina a váza Rose od firmy Plastia Stříbrná žardina a váza Roseta Zdroj: Plastia / Foto

Tradiční tvary ve smuteční floristice

Pro tvorbu smutečních dekorací je nejtypičtějším tvarem věnec. Ten je vnímán jako symbol životní dráhy člověka a často i jako symbol naděje na věčný život. Tvar srdce je vnímán jako znamení zarmoucení nad ztrátou milované osoby a naší lásky k ní. A nakonec je tu kříž, symbol křesťanství vyjadřující touhu po překonání smrti, přičemž polštářkovitý tvar má značit podušku umožňující zemřelému pokojný věčný spánek.

Význam barev ve smuteční floristice

Nejen tvary, ale i barvy mají svůj specifický význam ve smuteční floristice. Červené květy jsou vyjádřením trvalé lásky. Zelená je barvou naděje na zmrtvýchvstání. Hlavními barvami vyjadřujícími smutek jsou černá a bílá. Zvažujete-li květinové aranžmá k uctění Památky zesnulých, měli byste brát na tuto barevnou symboliku zřetel.

Dekorační štěrky a kamenné drtě

Dekorační štěrky a drtě patří k častým dekoračním prvkům na hrobech. Dekorační štěrky a drtě patří k častým dekoračním prvkům na hrobech. Zdroj: Shutterstock.com / katarinag

Na mnoha hřbitovních místech se setkáváme také s výzdobou ve formě dekoračního štěrku a kamenné drtě. V nabídce obchodů se můžete setkat s mramorovým štěrkem, valounky, či oblázky, případně s žulovým štěrkem, z něhož je vytvořen posyp na hrobech. Často bývá využíván posyp ve tvaru řeky, který je symbolem řeky života. Její význam spočívá v tom, že pozůstalí doufají, že zesnulý na onom světě nalezne její pokračování.  

Typické rostliny pro podzimní období

Kaly, listopadky a břečťan jsou považovány za typické hřbitovní rostliny, i když jimi objektivně nejsou. Životní síla jehličnanů tvořících základ většiny dušičkových živých vazeb je symbolem životní síly a naděje v to, že život po smrti bude pokračovat. Hroby, náhrobky a hřbitovní zdi bývají často porostlé břečťanem. Vzhledem k tomu, že se jedná o stálezelenou rostlinu, evokuje i břečťan myšlenku na nesmrtelnost.

Vřesy a listopadky jsou typické hřbitovní rostliny Vřesy a listopadky jsou typické hřbitovní rostliny Zdroj: Shutterstock.com / Irina Fischer

Volba materiálů vhodných na hroby

Bronzová žardina od firmy Plastia Osázená bronzová žardina Zdroj: Plastia

Vlastnoručně vytvořená betonová nádoba, kamenina, litý beton nebo šamot, případně i speciálně upravený plast se mohou v mnoha podobách objevit na hřbitovních místech buďto jako nádoby na řezané květiny, případně jako místo pro výsadbu živých rostlin jako je vřes, chryzantéma, macešky, libavka, brslen nebo půdopokryvný jalovec.

Na internetu můžete vybírat z nabídky mnoha obchodů například květináč Kamenné srdce nebo květinová nádoba srdce Duo, které jsou ideální pro umístění na hrob. Také firma Plastia má ve své nabídce celou škálu žardiniér, váz a květináčů, které mají moderní tvary a zároveň vysoce funkční uplatnění. Žardiny Roseta zajišťují průběžné zavlažování vysazených rostlin díky knotům ponořeným do zásobníku na vodu a navíc i stabilitu nádoby. Ozdobné vázy zase nabízejí volbu mezi typem se zátěží anebo se zápichem. Oba typy váz tak vyřešily problém nepříznivého větrného počasí. Firma Oasis nabízí mnohé druhy aranžovací hmoty usazené do forem, které mají ze spodní strany přísavky. Ty oceníte zvláště při nevlídném větrném počasí, kdy aranžmá obvykle snadno sjede z hladkého povrchu náhrobní desky.   

Světýlka na Dušičky nesmí na hrobech chybět. Světýlka na Dušičky nesmí na hrobech chybět. Zdroj: Shutterstock.com / Studio Barcelona

Lucerny a větší skleněné okrasné kryty na hřbitovní svíčky chrání hořící plamínek před zhasnutím světla silným větrem.  

Akční letáky