Zrenovovanou lampu můžete koupit a nebo se pustit do její obnovy vlastními silami.
Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

Příběh znovuzrození prvorepublikové lampy

Na počátku našeho dnešního příběhu byla hromada starého harampádí, připravená k odvozu do sběrného dvora. Uprostřed ní číhal na svou druhou šanci malý poklad – torzo prvorepublikové lampy, byť ve velmi zuboženém stavu.

Podobné lampy patří k oblíbeným rekvizitám ve filmech pro pamětníky. V honosných interiérech mívaly většinou textilní stínítka, skromnější zájemci se spokojili se stínítkem papírovým. Zrenovovat podobný kousek, ač to na první pohled tak nevypadá, není nic složitého. Hromada odpadu a nebo spousta věcí, které ještě mohou posloužit? Hromada odpadu a nebo spousta věcí, které ještě mohou posloužit? Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto  

Rez zlikvidujte opravdu důkladně

Kostru lampy tvoří kovový skelet, který pravděpodobně bude silně poznamenán rzí. K jejímu odstranění můžete využít několika postupů, ať už mechanických či chemických, a ošetřený povrch poté ochránit vhodným nátěrem. Nejprve je samozřejmě nutné lampu rozebrat a demontovat části, které bychom čištěním mohli poškodit, případně budou vyžadovat jiný zásah.

Lampa opravdu nepůsobila příliš dobře. Lampa opravdu nepůsobila příliš dobře. Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

Renovace stínítka si žádá nemalou dávku trpělivosti. Renovace stínítka si žádá nemalou dávku trpělivosti. Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto Podle výrobců antikorozních barev je možné je využít i na jen lehce koroze zbavený povrch. To ale moc nedoporučujeme: je pravděpodobné, že nedostatečně ošetřený zkorodovaný podklad výrazně sníží životnost finálního nátěru. Se rzí je tedy potřeba zatočit, a to klidně doslova – k mechanickému očištění vám nejlépe v domácích podmínkách poslouží elektrická rozbrušovačka s drátěným kotoučem, k finálnímu dočištění je vhodné mít po ruce obyčejný ocelový kartáč. Obojí vám zároveň poslouží k odstranění případného starého nátěru. Boj s korozí bývá během na dlouhou trať. Pod finální nátěr je proto možné použít jako penetraci stabilizátor koroze. Pokud však plánujete lampu v budoucnosti provozovat jen v interiéru, postačí barva samotná, výborně se aplikuje barva ve spreji.

Stínítko čili širm


Více práce nám dá samotné stínítko. Jeho kostra bývá vyrobena z ohýbaných drátů, které možná budou popraskané a pokřivené a jejich narovnání či případné spájení si možná vyžádají notnou dávku trpělivosti. Po narovnání do původního tvaru stačí postupovat jako u těla samotné lampy, čili očistit, odrezit, natřít a je hotovo. Pokud vám drát při úpravě tvaru praskne či se přelomí, dá se připájet či spojit epoxidem a samozřejmě nabarvit na jinde použitou barvu.

Nenechte se odradit nehezkým vzhledem stínítka. Nenechte se odradit nehezkým vzhledem stínítka. Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto Podobná stínítka bývala potažená buď textilem, nebo papírem. Pokud budete renovovat lampu textilní, stěžejní bude výběr správné látky – musí být dostatečně průsvitná, pevná a zároveň pružná, aby se dala do drátěné kostry vypnout, stěžejní však jistě bude samotný dekor, dle kterého se jistě budete při nákupu řídit.

S lampou papírovou to můžete mít o poznání jednodušší, alespoň co se vhodného dekoru týče. Tisíce vzorů jsou k dispozici na internetu, ten nejzajímavější si stačí vytisknout na barevné tiskárně na pevnější papír (gramáž cca 220 g, doporučujeme hlazený papír), a je opět jen na vás, jakou dobu a styl bude reprezentovat, zda se rozhodnete ctít tradice a vyberete motiv dobový květinový, či zvolíte něco veskrze moderního.

Vhodný vzor najdete na internetu. Vhodný vzor najdete na internetu. Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

Pokud máte při pohledu na fotografie pochybnosti, že se jedná skutečně o papírové stínítko, máte pravdu, je vaše tušení správné. Papír je skutečně třeba upravit, a sice zcela jednoduše, a to natřením obyčejnou fermeží. Po zaschnutí získá onu správnou nažloutlou voskovou patinu. Po vsáknutí fermeže a oschnutí papírového polotovaru si změříme každé pole stínítka lampičky zvlášť, potřebný á tvar vystřihneme a k lampě jednoduše přišijeme. U textilního stínítka budeme postupovat obdobně, jen je třeba okraje látky vhodně začistit, aby se netřepila. Tvar stínítka lze ve finále zdůraznit přišitím hedvábné šňůry.

Zrenovovanou lampu můžete koupit a nebo se pustit do její obnovy vlastními silami. Zrenovovanou lampu můžete koupit a nebo se pustit do její obnovy vlastními silami. Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

Nová elektroinstalace není přebych, ale nezbytnost

A teď to nejdůležitější nakonec – desítky let staré svítidlo nyní možná vypadá jako nové, ale otázkou může být jeho funkčnost. Starou šňůru (většinou hliníkovou dvojlinku) už jen z bezpečnostních důvodů důrazně doporučujeme nahradit novou – šňůru je potřeba vytáhnout i ze samotné kostry lampy, novou snadno provléknete tak, že nejdříve kostrou protáhnete pomocný drátek, k němu přivážete šňůru a protáhnete nazpět. Výměnu si možná zaslouží i samotná patice na žárovku, novou seženete ideálně z jiného nefunkčního starého svítidla. Na internetových aukcích se dá sehnat za pár desítek korun. Tak, a teď už jen stačí našroubovat žárovku, pod lampu přisunout třeba starý ušák a můžete po večerech odpočívat pěkně postaru, jako naše prababičky.

Lampu už stačí umístit tam, kde nejraději sedáte. Třeba k peci. Lampu už stačí umístit tam, kde nejraději sedáte. Třeba k peci. Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

Akční letáky