Digitální fotorámečky se prodávají v různých velikostech.
Zdroj: Shutterstock.com / creativesunday

Průvodce výběrem fotodárků, aneb jak najít to nejlepší pro vaše blízké

Pro výrobu fotoalb či jiných fotodárků můžete použít třeba i snímek pořízený mobilem. Záleží jen na vás, kolik času a prostředků chcete výsledku věnovat. Jakou podobu mohou fotodárky mít?

Možná se vám zdá, že je fotografií kolem nás až příliš. Množství snímků, které chrlíme z digitálních fotoaparátů a mobilních telefonů a sdílíme prostřednictvím internetu, je obrovské. Ale neměli bychom zapomínat ani na ty, kteří tuto možnost nemají a nebo ji z nějakého důvodu nevyužívají. Zvlášť příslušníky dříve narozených generací či ty, s kterými nemáte příležitost se často vidět osobně, potěší fotografie vnoučat či pravnoučat. U dalších zas zabodujete zvířecími mazlíčky či pohledy na proměny zahrady. Možností, jak můžete svým blízkým darovat fotografie, je opravdu hodně.

pro daný účel musíme vybrat vhodnou velikost fotografie pro daný účel musíme vybrat vhodnou velikost fotografie Zdroj: Shutterstock.com / Interior Design

Většinou až s velkým odstupem času oceníme, jak je báječné, že si můžeme prohlížet staré fotky. A hlavně fotky, z kterých je patrné, co a kde se událo. Můžou to být momentky z dovolené, slavnostních událostí, ale třeba i záběry ze zdánlivě obyčejných dní.

Jak vybrat „nejlepší“ fotky?

I v případě fotek platí pravidlo: méně je více. Dejte si čas výběru těch nejhezčích momentů. Pro vaše blízké nemusí být nejlepší fotkou ta, která má špičkovou technickou kvalitu. Často se může těšit větší oblibě snímek, který výstižně zachytil typická gesta či mimiku fotografovaného. Samozřejmostí by mělo být doplnění snímků popiskami. Užitečné je připsat nejen čas a místo pořízení, ale také pojmenovat hlavní aktéry. A když přidáte i nějakou drobnou vzpomínku, za pár let si dané momenty připomenete mnohem intenzivněji.

Metoda scrapbookingu se těší stále větší oblibě. Metoda scrapbookingu se těší stále větší oblibě. Zdroj: Shutterstock.com / Vladimir Melnikov

Klasická fotoalba nebo moderní scrapbooky?

Nestíháte a řešíte dárky na poslední chvíli? Pak je pro vás nejsnadnější variantou tisk samostatných snímků. Fotky můžete darovat buď samostatně vložené do atraktivního obalu (např. ozdobené krabičce z kartonu či překližky). Výhodou volně vytištěných snímků je možnost plynulého prohlížení, když se sejde více lidí. Nevýhodou je snadné poškození snímků, nejčastěji pomačkání či zanechání otisků prstů.

Životnost snímků výrazně prodlouží vložení do fotoalb. Ta si však nemůže najednou prohlížet tolik lidí a většinou zabírají i hodně místa. Záleží na vašich časových možnostech a kreativních dovednostech, jaké album zvolíte. Kromě zasouvacích fotoalb, kde má každý snímek svou „kapsičku“, stále existují fotoalba na fotorůžky. Velmi pohodlná je práce s tzv. samolepícím fotoalbem. Na stránce uspořádáte snímky tak, jak se vám to líbí a pak pouze opatrně překryjete „samolepící“ fólií. Snímky jsou tak chráněné před poškozením a zároveň v případě potřeby můžete fotku snadno vyjmout a nahradit novou, případně zvolit vhodnější uspořádání snímků.

Nejnáročnější na přípravu, ale s největším prostorem pro tvořivé, jsou tzv. scrapbooky (scrap = neboli, výstřižek, útržek, kousek, zbytek, book = kniha). Na internetu najdete množství inspirace, ale vše záleží jen a jen na vás. K přilepení fotek do scrapbooku můžete použít nejen samolepicí fotorůžky, ale také speciální fotolepidlolepidlo nebo podlepky, tedy oboustranně samolepicí čtverečky. Ty se hodí zvlášť pokud potřebujeme dobře přichytit větší fotografie. K přichycení fotografií a přizdobení fotoalba můžete využít také washi pásky. Jejich výhodou je, že je možné na většině povrchů opatrně odlepit a znovu použít a obrovské množství barev a vzorů.

Fotoknihy a fotosešity zvládnou i méně zkušení

Fotoknihy jsou vlastně obdobou klasických fotografických alb. Jen místo lepidla používáte počítačový program. Některé fotoknihy můžete připravovat on-line, u těch, které nabízejí více možností, si obvykle musíte stáhnout program do počítače (ale ten je v rámci služby zdarma). Výrobci každoročně programy aktualizují a může s nimi snadno pracovat i ten, kdo neovládá složité grafické programy. Automatický průvodce vás při tvorbě fotoknihy vede krok za krokem. Bonusem těchto programů je široká škála grafických prvků, kterými můžete fotoknihy doplňovat a také nabídka předem připravených šablon. Velmi snadno můžete přidávat k fotografiím také popisky. Vybírat můžete podle velikosti a druhu použitého papíru. V nabídce bývá základní varianta, do které můžete přidávat další stránky podle potřeby.

Zvlášť šikovné jsou fotoknihy ve chvíli, kdy potřebujeme obdarovat více lidí stejným či podobným albem. Nevýhodou bývají dodací lhůty. Proto, pokud se pro takovéto dárky rozhodnete, pečlivě si ověřte dodací lhůtu, případně sledujte, zda výrobce nabízí garanci dodání do Vánoc a za jakých podmínek (doručení poštou, osobní odběr).

Fotka jako součást dekorací, šperků, her i praktických předmětů

Fotografie se může stát součástí dárkového předmětu, např. vývěsní cedule, foto na sklo, prostírání, srdíčková či sněhová koule, keramická magnetka, podtácky, podložka pod myš, kasička. Oblíbené je jejich využití na textil (potisky na polštáře, trička, tašky), ale mohou posloužit i pro potisk originálního puzzle, pexesa či hracích karet.

Pokud chcete, aby měl snímek obdarovaný co nejvíce na očích, pak můžete fotografii použít jako motiv na kryt pro Smartphone nebo tablet. Důležité je kvůli rozměrům a výřezu znát konkrétní značku a typ přístroje, pro který kryt použijete, cena se liší podle použitého materiálu. Snímek může ozdobit nádoby na pití (hrnky, pivní korbele) nebo třeba box na svačinu.

Atraktivně vypadají fotošperky. Snímek se může stát součástí náušnic, přívěsku, prstenu, náramku, manžetových knoflíčků, klíčenky nebo záložky do knížky. Nádech dávných časů získají barevné fotografie převedením do černobílé podoby, popřípadě hnědým tónováním (sépie).

Samostatnou kapitolou jsou kalendáře – plánovací, nástěnné, stolní i roční. Tam už je třeba zvážit, zda máte dostatek vhodných snímků a jak budou v daném formátu a velikosti vypadat.

Digitální fotorámeček místo fotoalba?

Digitální fotorámečky se prodávají v různých velikostech. Digitální fotorámečky se prodávají v různých velikostech. Zdroj: Shutterstock.com / creativesunday

Stále větší oblibě se těší digitální fotorámečky. Stačí koupit fotorámeček, který vybereme podle místa budoucího umístění (zvážíme především jeho velikost, způsob napájení, možnosti uchycení). Fotorámečky se vyrábějí v různých velikostech s úhlopříčkou od 2 do 10 palců. Nejtypičtější úhlopříčky jsou 3,5", 7" a 10,4". Zatímco nejlevnější digitální fotorámečky seženete za necelou tisícikorunu, ty největší s uhlopříčkou 27“) fungují už jako fotoobrazy a zaplatíte za ně kolem 14 000 Kč.

Vybírat můžete také podle barvy rámečku, nejčastěji se nabízejí v černé či stříbrné barvě nebo jeho orientace (nejčastěji na šířku). Pak už jen vybereme vhodné fotografie, nahrajeme je a dárek už stačí zabalit.

Akční letáky